Ana Sayfa Finans-Piyasalar Çiftçi Sulama Hibe Desteği Nasıl Alınır 2019 Haberi

Çiftçi Sulama Hibe Desteği Nasıl Alınır 2019 Haberi

Çiftçi Sulama Hibe Desteği Nasıl Alınır 2019

Devletin verdiği çiftçi sulama hibe desteği nasıl alınır ? 2019 haberleri arasında çiftçiye mazot desteğinin yanında sulama hibe desteği de veriliyor. Kurak tarlalar için bireysel sulama hibe desteği başvurusu yapılabileceği açıklandı. Geçen yıl başlayan uygulama için bu yıl da gerekli şartları sağlayabilen üreticiler için devlet destek vermeye hazır olduğunu gösterdi.

Bireysel Sulama Hibe Desteği Nasıl Alınır Amacı Nedir ?

Tarıma elverişli olmayan arazilere kurularak Türkiye ekonomisine katkısı olacak şekilde istihdam yaratılması temel amaçtır. Türkiye standartlarını dünya standartlarına taşımak. Tarım alanında harcanın iş gücünün karşılığını daha fazla alabilmek. Kıyı yada suya uzak olan tarım arazilerini canlandırmak değer kazandırmak. Çiftçi sulama hibe desteği ile kurak bölgeler için kurulması maliyetli olan sulama sistemleri için devlet yardımcı olmaktadır.

Bireysel Sulama Hibe Desteği Çeşitleri

Çiftçilerin 10 yıldır uyguladığı proje devlet tarafından 2018 yılında desteklenmeye başladı. Tarıma elverişli arazi ölçümü hektar bazında artmaya başladı. Destekten yararlanabilmek için aynı çiftçi mazot desteği gibi çiftçi olduğunuzu gösterir geçerli belgeye sahip olmanız gerekiyor. Çiftçi kayıt sisteminde görülmüyorsanız mazot desteğinden de sulama hibe desteğinden de yararlanmanız mümkün değildir. 2018 ocak itibari ile başlayan devlet sulama hibe desteği 2019 yılında da çiftçilere özel olarak devam edecektir.

çiftçi sulama hibesi

– Tamburlu sulama sistemleri kurulması
– Güneş enerjili sulama sistemlerinin geliştirilmesi
– Tarla içi doğal yağmurlama sulama sistemleri kurulması için destek verilmesi
– Tarla içi modern yüzey altı damla sulama sistemleri kurulması konusunda bilgilendirilmeler ve destekler verilmesi
– Tarla içi modern mikro yağmurlama sistemleri kurulması için teşvik verilmesi
– Lineer ve Center Pivot olarak adlandırılan yağmurlama sistemleri 2019 yılı çiftçi sulama hibe kapsamı içerisinde yer almıyor.

Çiftçi Sulama Hibe Desteği Nasıl Alınır Şartları Nedir

Çiftçilerimize sulama hibe desteği 500,000 TL ile sınırlandırılmıştır. Bunların içerisinde KDV tutarı hariç tutulmuştur. Kullanmak istediğiniz kredi tutarı kadar yatırım yapmanız gerekmekte ve KDV tutarını sizin ödemeniz gerekiyor. Sizin arazinize göre en uygun mantıklı sulama sistemine karar verip başvuru yapmanız gerekiyor. Alacağınız kredi ile kira, fatura, eğitim, lojistik, faiz ve kur farkı maliyetleri gibi giderlerinizi ödemeniz mümkün değildir. Doğrudan araziye yatırılma şartı koşulmuştur ve hedef amaçlı hibe verilir.

Bireysel Sulama Hibe Desteği

Çiftçi sulama hibesi kimler alabilir kimler alamaz

  • Öncelikle çiftçi kayıt sisteminde görülüyor olmalısınız.
  • Arazinizin kira kontratı şahıstan ise minimum 3 yıl devletten ise minimum 10 yıl daha kullanımı gösterecek şekilde olmalı
  • Geçen yıl çiftçi sulama hibesi aldıysanız bu yıl başvuru yapamazsınız.
  • Birden fazla yeriniz için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru başı 500,000 TL ye kadar hibe talep edebilirsiniz.
  • Tüm gider ve evrakların hibe sahibi adına faturalı olması gerekiyor.

Çiftçi sulama hibe desteği başvuları 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile kabul edilecek. 1 Mart 2019 tarihinden önce bireysel sulama hibe desteği başvurunuzu tamamlamış olmalısınız. Sonuçları 45 gün sonra 15 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak. Eğer çıkan sonuçlarda sizin de adınız var ise sulama hibe desteğiniz onaylanmış demektir hayırlı olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz