Ana Sayfa Finans-Piyasalar Bireysel Emeklilik Yapmak Mantıklımı

Bireysel Emeklilik Yapmak Mantıklımı

Bireysel Emeklilik Yapmak Mantıklımı

Bankalar durmadan arıyor peki bireysel emeklilik yapmak mantıklımı ? Yaş ilerleyince pişman mı olurum memnun mu olurum hem devletten hemde bireyselden emekli olmanın faydası nedir. Bireysel emeklilik devlet katkısı ne kadar yatırdığınız paranın değeri ve emeklilik için birikim BES hakkındaki detaylı bilgiler.

Bireysel Emeklilik Yapmak Mantıklımı ?

Bankalar müşterilerine BES yapmak için adeta yarışıyorlar. Ben BES yapacağım diye aradığınızda ilk sıraya alınıyorsunuz. Bankaların karı ne neden BES yapmak için bu denli çalışıyorlar? Hiç bir banka zararına iş yapmaz. BES’ten bankaların çıkarı ne? Özellikle devletin başlattığı BES projesine zorunlu katılımlar ile üye toplanmaya çalışılıyor. Diyelim 1000 TL yatırdınız devlet te size 250 TL destek veriyor 1250 TL hesabınızda görülüyor. Peki neden bireysel emeklilik bu kadar önemli gerçek çalışma prensibi nasıl ?

BES Devlet Katkısı ve Yatırım Aracı

BES yapmak mantıklımı

Bu gün yatırdığınız paraya emekli olduğunuzda alabileceğiniz şekilde %25 devlet katkısı eklenmesi devletin de işine geliyor. BES adı altında halktan toplanan nakit para aslında devletin 30-40 sene sonra geri ödemeli hem de sadece aldığı paraya %25 koyarak günün şartlarında geri ödeyeceği bir proje. Diyelim ki siz geçen yıl BES’e para yatırmaya başladınız. 10,000 TL topladınız devlet katkısı ile 12,500 fon ile 13,000 TL oldu. Bu parayı emekli olunca alabileceksiniz ya da istediğiniz zaman ana paranızı alıp çıkabilirsiniz. Peki ya geçen yıl dolar alsaydınız? Tam 365 gün önce dolar kuru 3,77 TL iken şimdi 5,40 TL. Yani 10,000 Tl ile 2652 Dolar alabilirdiniz. Şimdi ise paranız 14,323 olacaktı. Ayrıca bir sene sonra 13 bin TL niz fon ile maksimum 13,500 olacak bu da doların bir yılda 18 kuruş artması anlamına geliyor. Eğer doların 18 kuruştan fazla artacağını düşünüyorsanız yıllık bazda dolar daha etkili yatırım aracı eğer dolar 10 yılda 1,8 tl artmaz diyor iseniz BES yapmak sizin için mantıklı olacaktır.

Kredi ile Bes Ödemek

Bazı yatırımcılar bir yandan bankaya kredi ödemesi yaparken bir yandan da BES ödemesi için kemer sıkıyor. Bu durumda ödenen kredi faizi BES’in ana parasını bile silip süpürmekte. Bu durumda bireysel emeklilik yapmak mantıklımı diye sorarsanız bir hesap edin derim. Bir başka bakış açısı ile BES’e ödenen para yerine küçük bir dükkanı kredi ile almak size hayat boyu kira getirisi sağlayacaktır. Unutmayın ki BES emekli olacağınız zaman size soracak. Hesabınızda 22,000 TL toplanmış kaç ayda çekmek istersiniz. 40 sene sonrasında emekli olacağınızı göz önüne alır isek hayat boyu kendinizi sıktığınız paranız 500 Euro zor yapacak. Bu günün parası ile hayat boyu bes ödemenizi 3-4 bin tl değerinde kaç ayda geri almak istiyorsunuz gibi komik soru ile karşılacaksınız. Kasanızdan vadesiz mevduattaki paranızı kullanıyor gibi sadece bitene kadar çekeceksiniz. Ayrıca 5 yıldan erken ayrılmak istediğiniz zaman yatırdığınız ana paranızın tamamını alamazsınız. Eksik ödeme ile hesabınızı kapatabilirsiniz.

Videolu Anlatım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz