Ana Sayfa Finans-Piyasalar Devlet Euro Tahvili Veren Bankalar Hangileri

Devlet Euro Tahvili Veren Bankalar Hangileri

Devlet 17 Aralık itibari ile açtığı döviz cinsi tahvil bonolarına ilgi büyük. TL’ye %25 faiz oranına rağmen yeterli talep gelmemişti. Devlet Euro tahvili veren bankalar konusunda 5 tanesi ile anlaştı. Eğer yastık altında duran Euro’nuz var ise devlete yatırarak hem yardımcı olmuş hem de kira bedeli altında faiz almış olabilirsiniz. Euro için yıllık %2,5 oranında faiz veriliyor. Tercihiniz Dolar ise %4 yıllık faiz oranından yararlanabilirsiniz.

Bankalar Açıklanan Rakamlara Tereddütlü

Moody’s Türkiye notunu düşürünce yerli bankalar yurt dışından finans bulmakta güçlük çekmeye başladı. Bu durum ellerindeki parayı sınırlı hale getirdi ve verdikleri kredi oranlarında da yukarı yönlü faiz uygulamaya başladılar. Aynı zamanda TL’nin de faiz oranlarını maksimum seviyeye çektiler çünkü arz talep bu şekilde ilerledi. Şimdilerde ise döviz sıkıntısı yaşayan bankalara devlet durun dedi. %3 oranlarını geçmeyen Dolar faizini devlet %4 ile toplamaya başşayınca özel bankada mevduat hesabı olanlar devletin tahvilini aldılar. Bankalara bir darbe de Euro üzerinden geldi. 0,75 faiz oranlarına kadar düşrüdükleri Euro için %2,5 açıklanan devlet Euro tahvili bankaların sonunu getirdi. Hesaplarından çok büyük para çıkışı oldu. Anlık çıkış bankaları kredi sıkıntısına düşürdü.

Devlet Euro Tahvili Veren Bankalar

Serbest piyasada bankaların döviz rezervlerini korumaları için daha yüksek tutarlarda döviz faizi vermeleri gerekiyor. Devletin yaptığı bu hamle özel şirketlerden sonra özel bankaların da önünü kapattı. Zaten yurt dışından çok yüksek oranlarda faiz ile para bulabilen bankalar artık iç pazardan da para toplayamaz hale geldi. Bu da kredi çekmek isteyenlerin iş yapmak isteyenlerin red cevabı almasına neden olacak. Devlet Euro tahvili veren bankalar listesinde ise sadece 5 tane açıkladı.

Devlet Euro Tahvili Veren Bankalar hangisi

Türkiye Ekonomisi 2018 yılında zor günlerin başını atlattı diye yorumlayan uzmanlar 2019 için çok endişeliler. Merkez Bankası’nın döviz rezervleri son 16 ylın en düşük seviyesine ulaştı. Şuan MB’nin toplam bütçesi Türkiye’nin toplam bütçesinin %65 ini karşılayacak konuma kadar geriledi. Devlet iç halkın yastık altındaki Dolar, Euro ve altın değerlerini istiyor. Milli ekonomi mücadelesine davet ediyor. Bir takım muhalifler ise devletin kullandığı lüks arabalar ile tasarrufa başlanabileceğini iddia ederek devlete güvenmediğini söylüyorlar. Saray’ın günlük harcamasının 2 milyon TL olduğunu açıklayan sayıştayın görevden alınması, bir belediye başkanının 300 bin tl civarında iki kişilik kahve fincanı alması gibi durumlar fazlası ile ortamı gerdi. Ekonomistler faiz ile borç alınıp ödenen borçlar uzun vadede daha çıkmaz yola sokar sadece günün kurtuluşu olduğu kanaatinde. 17 Aralıkta başlayan döviz cinsi devlet tahvili başvuruları için en çok Ziraat Bankası tercih ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz