Ana Sayfa Krediler Temel İhtiyaç Destek Kredisi Neden Onaylanmadı Yeniden Başvuru Yapılır mı?

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Neden Onaylanmadı Yeniden Başvuru Yapılır mı?

Kamu Bankaları tarafından 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren 10.000 TL ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli Temel İhtiyaç Destek Kredisi başvuruları alındı. Yaklaşık 4 milyon kişinin başvuru alındı ve başvuru sahiplerinin %80 kadarının başvuruları olumlu karşılandı ve kredileri kullandırıldı.

yaklaşık 22 Milyar TL kredi dağıtıldı, başvuru sahiplerine 10.000 verilen ile birlikte 5.000 ve 3.000 TL gibi kredileri onaylanarak kullanımlarına sunulmuştur. Yine ortalama kişi başı 6.000 TL gibi bir kredi verme ortalamasında mevcuttur.

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Reddedildi Ne Yapmalıyım?

1 Nisan itibarı ile alınan kredi başvurularında geliri fazla olanlara hatta aynı hanede yaşayıp baba-oğul karı-koca gibi iki kişiye de aynı anda kredi çıktığı görülmüştür. Yine icrası yasal takibi olana da kredi çıktığı görülmüştür. Yine evli olmayanlara da kredi çıkmaktadır.

Krediye başvururken mesela ziraat bankasında burs hesabınız var ise ziraat bankasından yapacağınız başvuru ret edilecektir. Burada kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan kişilere bir kaç öneri sunar isek, ticari ilişkisi mevduatı olmadığı bankadan başvurmasını tavsiye ederiz. Yine Katılım Bankaları olan Ziraat Katılım veya Vakıf Katılım Bankasından başvuru yapması kredisinin onaylanması açısından öden arz eder.

Temel İhtiyaç Destek Kredisine Yeniden Başvurabilir miyim?

Daha önce Temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu yaptınız ve ret edilmiş ise yani mevcut başvurunuz olumsuz sonuçlanmış ise tekrar başka kamu bankasına başvuru yapabilirsiniz. Özellikle Katılım Bankalarından başvuru yapmanız yararınıza olacağını da zaten yukarıda belirttik.

Kredi şartları net olmamak ile birlikte krediye tekrar başvuru yapmanız yine ret olacağı anlamı taşımaz. Bankaların bu krediye ayırdığı bütçe halen mevcuttur. Bu yüzden başvurular halen değerlendirmektedir.

Katılım Bankası başvurusu için: TIKLAYINIZ

Temel İhtiyaç Desteği Başvurusu ne Zaman Bitiyor?

Kamu bankaları tarafından başlatılan Koronavirüs Bireysel Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvuruları 1 Nisan 2020 tarihinde başlamış olup halen başvurular alınmaktadır. Mayıs Ayının Sonuna Kadar başvuru alınmaktadır.

Kara Listede Olana İcrası takibi olana kredi çıkar mı bilgi için: TIKLAYINIZ

Başvurum Sonuçlanmadı Ne Zaman Belli Olur?

Birde halen yapılan başvuruların sonuçlanmadığı ve 20 günü hatta bir ayı bulan durumlar da söz konusudur. Halen Değerlendirmede görülen kredi başvuruları tamamlanmış kişiler banka tarafından SMS gelene kadar beklemek durumundadırlar. Ancak diler iseler başka bankadan bir başvuru daha oluşturabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz