Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Altın Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir?

Altın Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir?

Altın hesabı nedir, nasıl açılır ve avantajları nelerdir, gibi soruların cevabı merak konusu. Altın yüzyıllardır en güvenilir ve karlı yatırım araçlarının başında gelmektedir. Altının 10 yıllık fiyat grafiğine baktığımızda sürekli artış yaşaması da bunun en büyük kanıtı. Altının fiziksel olarak saklanmasının zararlarını düşündüğümüzde altın hesapları çok karlı yatırım araçları olarak ön plana çıkıyor.

Altın Hesabı Nedir?

Ülkemizde faaliyet gösteren her bankanın altın hesabı hizmeti bulunmaktadır. Bu hesaplara başvurduktan sonra birikim yapılmak istenen para buraya aktarılarak altın almak mümkün. Altın hesaplarına para göndermenin limiti de çok düşük olduğu için herkes düşük tutarlarla birlikte altın biriktirebilmektedir.

Altın hesaplarında biriken paralar herhangi bir ihtiyaç anında da direkt olarak vadesiz hesaplara aktarılabiliyor. Vadeli altın hesaplarında ise hesaplarda bulunan gram altın üzerinden faiz almak mümkün. Bu hesaplar sayesinde iki farklı yatırım aracı aynı anda kullanılarak enflasyona karşı pozisyon almak çok daha kolay olmaktadır.

Gram altınların fiyatlarının artması durumunda da yatırımcılar direkt olarak kar etmiş oluyorlar. Altın fiyatlarında ki düşüş ve yükselişler de hesaplara anlık olarak yansımaktadır.

Altın Hesabı Açma

Banka şubesine giderek altın hesabı çok kolay. Dijital bankacılık uygulamaları olan telefon bankacılığı, mobil uygulama ve İnternet şubelerinde de altın hesabı açmak mümkün. İlgili bankada vadeli veya vadesiz hesap bulunmuyor ise kişi Nüfus cüzdanı ile birlikte bankaya gitmek zorunludur.

Altın Hesabı Avantajları

Birikimlerin önünde ki en büyük engel anlık işlemlerdir. Altın hesaplarında 7/24 yatırım yapma imkanı bulunuyor. Gram, çeyrek veya tam altın almak bu hesaplarda mümkün. 100 TL’yi birikim yapmak isteyen bir kişi gram altın alamazken altın hesabında bu paraya karşılık gelen para kadar gram altın alabilir. Bu tarz düşük tutarların bile yatırım amacıyla kullanılması altın hesaplarının en büyük avantajı.

Fiziksel altınlarda sahtecilik ve kaybolma gibi durumları düşündüğümüzde, altın hesaplarında ki güvenilirlik bu hesaplara olan talebi arttıran en büyük sebep. Altınlar tamamen dijital olarak saklandığı içinde herhangi bir kaybolma riski bulunmuyor. Bu hesapların devlet güvencesi altında olması da riskleri ortadan kaldırıyor.

Bir diğer avantaj ise, altın hesabında ki paraların anlık olarak vadesiz hesaplara aktarılabilmesi. Yatırımcılar bu paraları döviz hesabına aktararak yatırımlarını da değiştirebilme imkanına sahip. Bu esneklik sebebiyle kişilerin yatırım yapma imkanları da artmaktadır.

Toparlamak gerekirse, altın hesapları çok fazla avantaja sahip yeni nesil risksiz yatırım araçlarıdır. Birçok bankada bu hesaplar üzerinden işletim ücreti alınmadığı içinde kişiler hesaplar için ekstra ödeme yapmak zorunda değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz