Ana Sayfa Krediler Aktifbank Güvenilir mi Mevduata %28 Faiz

Aktifbank Güvenilir mi Mevduata %28 Faiz

Aktifbank Güvenilir mi Mevduata Faiz

Mevduat bakiyesine en yüksek faizi veren Aktifbank güvenilir mi ? Mevduata %28 faiz veren bankanın risk durumu var mıdır ? Mevduatlarımızı bu bankada değerlendirebilir miyiz ? Devlet güvencesi kapsamında mıdır ? Bankalar arası mevduat faizleri neden farklılık gösterir ? Aktifbank bono faizi nedir.

2018 yılında yaşanan ekonomik dalgalanmaya müdahale amaçlı merkez bankasından tedbir konuldu. TL mevduatlara verilen faiz oranları %300 oranına yakın arttırılmıştır. Döviz ve yastık altı tutarlar verilen vaatler ile banka kasasına beklenmiştir. Türkiyede olan bankalar Merkez Bankası’na bağlıdır. Yani para devlet kasasına geçmiştir. Verilen faizler ise yine Merkez Bankası kasasından karşılanmaktadır. Bir kısmı ise özel bankaların kendi ticari işlerinden yararlanılarak ek olarak faizlenmiştir.

Aktif Bank Güvenilir mi

Bankaların görevi mevduatlara faiz vererek piyasadan para toplamaktır. Banka garantisi altında mevduat sahipleri ile ihtiyaç sahipleri arasında bir köprü oluşturur. İhtiyacı olanların talepleri doğrultusunda onlara daha yüksek faiz ile kredi açar. Sizin paranıza garanti vererek aracılık yapmış olur ve komisyon alır. Ancak Türk Lirası yıllık değer kaybı %50 lerde olunca kimse TL bazında faiz beklemedi. Dövize akın olunca TL değer kaybı hızla arttı bu yüzden faiz oranları %28 tutarlarına kadar çıktı. Peki en yüksek mevduat faizini veren Aktifbank güvenilir mi ?

Aktif Bank Güvenilir mi ?

Merkez Bankasına bağlı tüm bankalar devlet garantisi altındadır. Aktifbank tamamı ile güvenilir bankadır. Devlet güvencesi altında güvenilir olanlar nedir ? Devlet güvencesinde en yüksek mevduata sahip üç banka kanun dışı bırakılmıştır. Ayrıca bono hesapları Aktifbank güvencesi altındadır. Devlet bono hesaplarına güvence vermez. %24,62 faiz oranı alabilirsiniz ancak bono hesabı olduğu için olası bir durumda devlet paranızın tahsili için aracılık etmez.

Çok fazla şubesi bulunmayan Aktif Bank güvenilir mi diye düşünmeyin. İmar Bankası zamanında yaşananlar devletin denetim sistemini geliştirmiştir. Zarar eden devlet bundan sonra bankacılık mevzuatı üzerinde ciddi değişiklikler yaparak kendisini ve vatandaşını güvence altına almıştır. Yasal olarak bono hesaplarınızdaki mevduat getirisine garanti vermez iken bankacılık sistemi üzerinde yaptığı değişikliklere güvenerek paranızı gönül rahatlığı ile Aktifbank hesabına yatırabilirsiniz. Türkiye de banka batması gibi bir durum olması söz konusu değildir. Aktifbank kredi oranları ile de öne çıkan bir bankadır. Ayrıca Aktifbank PTT kredi ile anlaşması olan bir bankadır. Yine PTT şubeleri üzerinden Aktifbanktan kredi çekebilir taksitlerinizi Aktifbank’a PTT üzerinden yatırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz