Ana Sayfa Bankacılık Bankacılık Sektöründe Mevduat Azalışı

Bankacılık Sektöründe Mevduat Azalışı

Haftalık para ve banka istatistikleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından geçtiğimiz hafta itibarıyla yayınlandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yayınlamış olduğu istatistiklere göre bankacılık sektöründe mevduat geçen haftaya göre bir miktar azalmış durumda. Bunun yanında ticari kredilerin taksitlerinde de bir artış söz konusu. Biz de bu yazımızda çok kişinin sormuş olduğu Mevduat Nedir? Bankacılık Sektöründe Mevduat Değişimi Ne Kadar? Taksitli Ticari Kredi Nedir? Taksitli Ticari Kredi Artışı Ne Kadar? Gibi sorulara cevap verdik. Bu sorular hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Mevduat Nedir?

Sözlük anlamına göre mevduat; bir bankaya, faiz karşılığında ve belli bir süre sonunda ya da istenildiğinde geri alınmak koşulu ile yatırılan paradır. İnsanlar kendi işini kurmak için ya da sahip olduğu işi genişletmek için almış olduğu fazı karşılığında para yatırırlar. Bu faiz oranları ise kişinin yatırmış olduğu para miktarına göre değişebildiği gibi kişinin ödediği ücretin yatırılmış olduğu yıla da bağlıdır.

Bankacılık Sektöründe Mevduat Değişimi Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan haftalık para ve banka istatistiklerine göre vadesiz TL mevduatı bir önceki haftaya göre artış gösterdi. İstatistiklere bakıldığı zaman vadesiz TL mevduatının bir önceki haftaya göre yüzde 0,09 artış göstererek 1 trilyon 523 milyar 41 milyon 513 bin liraya yükseldi. Vadesiz yabancı para (YP) mevduatı ise yüzde 0,42 azalış göstererek 1 trilyon 516 milyar 539 milyon 333 bin liraya düştü. Bu hesaplara göre bankalar arası dahil olarak bankacılık sektöründeki toplam mevduat 3 milyar 284 milyon 401 bin lira azalarak 3 trilyon 149 milyar 367 milyon 942 bin liradan 3 trilyon 146 milyar 83 milyon 541 bin liraya düştü. 3 temmuz 2020 tarihi itibari ile bankalarda bulunmakta olan yabancı para (YP) mevduatı, 846 milyon dolar azalarak 229 milyar 754 milyon dolara geldi. Yurtdışına yerleşmiş olarak bulunan kişilerin yabancı para (YP) mevduat tutarı, 201 milyar 244 milyon doları bulurken bunun 122 milyar 467 milyon dolarını yurtiçinde yerleşmiş olarak bulunan kişiler, 78 milyar 777 milyon dolarını da yurtiçinde yerleşmiş olarak bulunan tüzel kişilerin mevduatı oluşturmakta.

Taksitli Ticari Kredi Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Taksitli ticari kredi kartı, insanların şirket harcamaları için kullandığı karttır. Bu kart sayesinde insanlar işini kurarken alması gereken malzemeleri rahatlıkla alıp sonradan ödemesinde bulunmaktadır. Ayrıca bu kart ile insanlar şirket harcamaları ile kendi kişisel harcamalarının yerini ayrı tuttuklarından yapmak istedikleri işlem ne daha kolay gerçekleştirmektedir. Taksitli ticari kredi kartı, harcanan miktarlar üzerinde bir kontrol işlemi kurarak oluşturduğu aylık raporlamalar sayesinde insanların daha kolay analiz yapmasını sağlar. Eğer sizin de bir taksi ticari kredi kartına ihtiyacınız varsa bu kredi kartı için gerekli olan belgeler ile bir bankaya gidip taksitli ticari kredi kartı istediğinizi belirterek bir tane taksi ticari kredi kartına da siz sahip olabilirsiniz.

Taksitli Ticari Kredilerde Artış

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanmış olan istatistiklere göre bir haftada mevduat bankalarında bulunan tüketici kredileri, yüzde 2,18’lik bir artışla 563 milyar 603 milyon 970 bin liraya yükseldi. Taksitli ticari krediler izle yüzde 0,39 yükselerek 521 milyar 112 milyon 975 bin lira oldu. Toplam olarak ise 9 milyar 896 milyon 390 bin lira artarak 3 trilyon 150 milyar 939 milyon 347 bin liraya ulaşmış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz