Ana Sayfa Krediler 100 Bin Lira Konut Kredisinin Faizi Kaç Para Eder?

100 Bin Lira Konut Kredisinin Faizi Kaç Para Eder?

100 Bin Lira Konut Kredisinin Faizi Kaç Para Eder?
100 Bin Lira Konut Kredisinin Faizi Kaç Para Eder?

Kredi kullanımı her geçen gün artmaktadır. Krediler sayesinde yüksek tutarlarda ürünlerin ve malların satın alınması mümkün olmaktadır. Kredi çekerken en çok merak edilen konu faiz oranları ve ödenecek faiz tutarıdır.

Bankalar birbirlerinden farklı faiz oranları uygulamaktadırlar. Bu faiz oranlarına göre çekilen kredinin faizinin kaç para olacağı değişmektedir.

Faiz Nedir?

Faiz bankaların kredi kullanımının ödemesi sırasında müşteriden talep ettiği fark olarak açıklanabilir. Faiz iki farklı sebepten dolayı uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi paranın zamanla yaşadığı değer kaybının karşılanması diğeri de bankanın sağladığı bu paradan kar etme isteğidir.

Bir kredi için ödenecek faiz miktarı hesaplanırken birden fazla parametre vardır. Burada önemli olan parametreler:

  • Kredi Tutarı
  • Vade Miktarı
  • Faiz Oranı

olarak sınıflandırılmaktadır.

Kredi Tutarı ve Vade Miktarının Faize Etkisi

Kredilerin faiz oranları yüzdelik olarak belirlenmektedir. Yani her 100 lira için uygulanacak faiz miktarı olarak düşünülebilir. Bu nedenle çekilen kredi miktarı arttıkça faiz oranının etkisi de artmaktadır ve bu durum faiz miktarını da arttırmaktadır. Yani daha yüksek tutarlardaki krediler için daha yüksek faiz ödenmesi gerekir.

Vade miktarı da faiz tutarında son derece önemlidir. Vade uzadıkça faiz oranının etkisi artmaktadır. Durum böyle olunca toplamda ödenmesi gereken faiz miktarı artmaktadır. Yani kişinin ödeyeceği faiz tutarında vadenin de önemi büyüktür.

Faiz Oranının Kredi Faizine Etkisi

Faiz oranları yüzdelik olarak hesaplanmaktadır. Tahmin edilebileceği gibi faiz oranı arttıkça krediye uygulanan toplam faiz miktarı artmaktadır. Bu da demek oluyor ki faiz oranı arttıkça kişinin geri ödemesi gereken tutar artmaktadır.

Konut kredileri için faiz oranları her dönemde farklılık göstermektedir. Ülkemizde faiz miktarları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Faiz indirimi yapılan dönemlerde daha düşük faizlerden kredi kullanarak daha düşük tutarlarda geri ödeme yapılabilir. Durum böyle olunca sadece ödenecek tutar değil aylık ödenmesi gereken tutarlar da azalır.

100.000 TL Konut Kredisi İçin Faiz Hesaplama

Faiz miktarı hesaplarken etkili olan birden fazla parametre vardır. Bu nedenle 100.000 liralık konut kredisi için istenen faiz miktarı pek çok farklı ihtimale sahiptir. Burada hesaplama yapılırken en standart koşullar kullanılacaktır.

Vade süresi olarak 10 yıl kabul edilmiştir çünkü genellikle en sık kullanılan vade 10 yıl olmaktadır. Kredi ana para tutarı 100.000 TL olarak belirtilmiştir. Faiz oranı olarak da pek çok bankanın uyguladığı yıllık %1,05 faiz oranı kullanılacaktır.

Bu durumda kredinin geri ödemesi tamamlandığında kişi bankaya 177.704 TL ödemek durumundadır. Burada ana para olan 100.000 TL çıkarıldığında geriye 77.704 TL kalır. Bu tutarın 2851 TL’lik kısmı kredi masrafları için harcanmaktadır. Bu durumda faiz için 10 yıllık süre içinde ödenen toplam tutar 74.853 TL olarak hesaplanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz