Ana Sayfa Bankacılık Ziraat Bankası ATM’den Başkasının Hesabına Para Yatırma

Ziraat Bankası ATM’den Başkasının Hesabına Para Yatırma

Ziraat Bankası aracılığıyla başkasının hesabına para yatırmak için şu seçenekler mevcuttur;

  • ATM aracılığıyla para yatırma
  • İnternet bankacılığıyla para yatırma
  • Mobil bankacılık ile para yatırma şeklindedir.

ATM aracılığı ile birçok işlem gerçekleştirebileceğimiz gibi bunlardan biri de başkasının hesabına para yatırma işlemidir. Bu yazımızda ise Ziraat Bankasının ATM’lerini kullanarak nasıl başkasının hesabına para yatırabileceğinizi sizlerle paylaşacağız. 

Ziraat bankasıyla yapılacak olan para yatırma işlemi bir başka bankanın hesabına yatırılacaksa EFT (Electronic fon transfer) olarak adlandırılırken, yine bir ziraat bankasının hesabına yatırılması durumuna ise havale adı verilmektedir. EFT günün 09.00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Bu saat aralığının dışında gerçekleştirilen EFT, ertesi güne sarkmaktadır. Havale işlemleri için ise bir saat uygulaması bulunmamaktadır. Günün herhangi bir saatinde gerçekleştirilen havaleler, diğer ziraat bankası hesabına ulaşacaktır. 

Ziraat Bankası Nasıl Para Yatırılır?

Ziraat bankası ATM’si ile gerçekleştirmek istenilen para yatırma işlemi günün her saatinde, her noktada bulunan ATM’lerden gerçekleştirilebilir. Bireyler kartlı veya kartsız işlem gerçekleştirebilirler. Kartsız işlem yapılmak istendiği durumlarda kişi telefonunu yanında bulundurmak zorundadır çünkü telefonuna gelen kodu ATM ekranına girmesi gerekecektir. 

ATM’den kartsız para yatırmak için aşağıdakilerdeki şu adımları izlemeniz gerekecektir;

  • Kartsız işlem seçeneği seçilir.
  • Para transferinin yapılmasının istendiği hesap numarası veya IBAN numarası girilir. 
  • Transferi gerçekleştirmek isteyen kişinin TC kimlik numarası ve cep telefonu numarası girilir.
  • Gönderilmek istenen para açılan bölmeye düzgünce yerleştirilir. 
  • Belirlenen süre zarfında cep telefonuna gelmiş olan kodun ATM ekranına girilir.

Ziraat bankası ile gerçekleştirilen para yatırma işlemleri kullanıldığı kanala göre değişiklik göstermektedir. ATM aracılığıyla gerçekleştirilen havale ücreti 8 TL iken, EFT ücreti ise 10 TL belirlenmiştir. 

ATM ile para yatırma gerçekleştirilirken katlanılmak zorunda kalınan işletim ücretinin önüne geçmek için kullanılabilecek bir yol mevcuttur. Bunu sağlamak için kişi kendi hesabına para yolluyormuş gibi işlemini gerçekleştirmelidir. Bunun için de parayı göndermek isteyen kişi, IBAN numarasından sonra gireceği TC kimlik numarasını ve cep telefonu numarasını girerken para göndereceği kişinin bilgilerini girmelidir. Bu durumda doğrulama kodu karşı tarafın telefonuna gideceğinden kişi kendine para yatırıyormuş gibi görünecektir. Dolayısıyla ATM hesap işletim ücreti almayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz