Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Çeyiz Parası Alana Yeniden Yetim Maaşı Bağlanır mı?

Çeyiz Parası Alana Yeniden Yetim Maaşı Bağlanır mı?

Çeyiz Parası Alana Yeniden Yetim Maaşı Bağlanır mı?
Çeyiz Parası Alana Yeniden Yetim Maaşı Bağlanır mı?

Çeyiz parası alana yeniden yetim maaşı sorusu birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Ödenek olarak yatırılan bu maaş anne veya babasını kaybedenler için verilmektedir.

Çeyiz Parası Yardımı

Çeyiz parası yardımı için bazı şartlar bulunuyor.  Anne babası ölmüş kişiler, yetim aylığı alanlar evleneceğinde çeyiz parası ödemesi yapılıyor. Bundan faydalanmak için sigortalı bir işte çalışmamak gerekiyor. Çeyiz parası başvurusu evlenme ödeneği başvurusu olarak da biliniyor.

Evlenme Ödeneği Nedir?

Devlet evlilik yardımı, çeyiz parası veya evlenme ödeneği, 12 senedir veriliyor. Evlendiğinde yetim aylığı kesilenler için maaşın 24 katı kadar toplu bir ödeme yapılıyor. Fakat çeyiz parası ile evlenme ödeneği arasında fark bulunuyor. Çünkü 2016’da uygulamaya konan çeyiz hesabında bankayla olan ilişkinizin özelliği belirleyici durumdadır. Bankaya en az 3 sene ödeme yapılması şartıyla evlenen kişinin hesapta oluşan birikimlerinin belirli bir yüzdesi oranında çeyiz parası verilebiliyor.

Örnek Hesaplama ve Boşanma Hali

Çeyiz parasıyla alakalı olarak bir örnek hesaplama yapılacak olursa anne veya babasından 750 lira ölüm aylığı alan bir kişi, 18 bin lira çeyiz parası alabiliyor. Çeyiz parasını alan ve boşanan kişi, yeniden maaş bağlatmak için 24 ay yani iki sene beklemesi gerekiyor.

Çeyiz Parası Kaç Kere Ödenir

Ödenen çeyiz parası sadece bir kereliğine alınabiliyor. Yani talepte bulunan kişi kaç kere evlenirse evlensin bu değişmeden bir kereliğine alınıyor. SGK dışında Bağkur’dan yetim aylığı alanlar da aynı şekilde çeyiz parası başvuru yapabiliyor.  

Kardeşlerde Çeyiz Parası Durumu Nedir?

Kardeşlerde çeyiz parası durumu iki çocuk ölüm ayrılığında birinin kesintisi varsa diğer almaya devam eder. Artış oranı olurken çeyiz parası alınması için başvuru yapıldığında paranın oranında azalma olacaktır.

Dul Eşe Ödeme Yapılır mı?

Dul eşe çeyiz parası ödenmemektedir. Çeyiz parası bir kereliğine verilen bir ödenek olduğu için yeniden evlenilmesinde verilmez, ancak memur eş evlenmişse bir senelik çeyiz destek yardım parası verilebilir.

Yetim aylığı alan bir kız çocuğu eşini kaybederek eşinden dolayı yetim aylığı alırsa bu yeni aylığı hemen alabilmektedir. Aylıkta çeyiz parası süresi beklenmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz