Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan vizesi almak için gerekli olan evraklar, vize alma sürecinin uzunluğu ve daha birçok merak ettiğiniz hususu öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? Başvuru Ücreti Ne Kadardır?
8 Eylül 2020 16:07
0
A+
A-

Eğer Yunanistan’a gitmek istiyorsanız öncelikle vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Birçok kişi ise bu başvuru işlemlerini nasıl yapacağını bilmediğinden pek çok araştırma gerçekleştiriyor. Peki çoğu kişinim merak ettiği, Yunanistan vizesi nasıl alınır? Yunanistan vizesi başvuru ücreti ne kadardır? Yunanistan vizesi almak için gerekli belgeler nelerdir?

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi almak için öncelikle İstanbul Yunanistan başkonsolosluğu ya da İstanbul Yunanistan Büyükelçiliği resmi sitesi üzerinden bir vize başvuru belgesi almanız gerekir. Almış olduğunuz bu bize başvuru belgesini doldurmalı ayrıca da ticari, eğitim, turistik ve benzeri amaçlara göre evraklarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması gerekir. Vize başvurunuzu, ilgili dil üzerinden pasaportunuzun üzerinde yazan bilgilere göre eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Bundan sonra ise ıslak imza ile belgelerimizi hazır hale getirmeli ve internet üzerinden bir randevu tarihi almalısınız. Almış olduğunuz bu tarihte yetkili vize başvuru merkezlerine tamamlamış olduğunuz dosyayı ulaştırmalısınız. Biyometrik girişler tamamlandığı zaman dosya konsolosluğa gönderilecek ve almak istediğiniz bize için onay süreci başlayacaktır.

Yunanistan Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan vize başvuru ücreti birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Yunanistan vize başvuru ücreti Euro üzerinden gerçekleştiği için güncel bilgileri takip ederek ödeme yapmanız gerekir. Bakmış olduğunuz bilgiler belirli aralıklarla güncellendiği için yapmış olduğunuz başvuru tarihi itibariyle en son ücret miktarını baz almanız gerekir. Bundan sonra ise konsolosluk harcı ve diş sağlığı ücretleri ile beraber vize başvuru ücretini ödemeniz gerekir. Eğer başvuru ücretini ödedikten sonra yapmış olduğunuz başvuru iptal etmek isterseniz başvuru ücreti geri verilmez. Aynı zamanda ödemiş olduğunuz ücretler başka birine devredilemez ya da başka birine satılamaz. Yine bir başvuru yaptığınız zaman ise tekrar güncel bilgiler üzerinden bize başvuru ücretini ödemeniz gerekir.

Yunanistan Vizesi Sahip Olmak İçin İhtiyacınız Olan Evraklar Nelerdir?

Yunanistan’a yapılacağını ziyaret noktasında evraklar değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun nedeni vize başvuru türünün değişebiliyor olmasıdır. Ancak genel olarak bulundurmanız gereken ortak evraklar şunlardır:

  • Schengen vize başvuru formu
  • Son 10 yıl içerisinde alınmış ve bize tarihinden sonra 3 ay daha geçerli olan 2 sayfası boş bir pasaport
  • Beyaz arka fonda çekilmiş olan vesikalık biyometrik 2 adet fotoğraf
  • 18 yaşından küçükler için aile bireylerinden alınmış muvafakatname
  • Arkalı, renkli ve önlü taranmış nüfus kimlik fotokopisi
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İlgili miktar üzerinden şahsi banka hesap özeti
  • Ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgileri
  • Maaş bordrosu (Son 3 aya ait, ıslak imzalı ve kaşeli)

Yukarıda bahsettiklerimiz kısa süreli seyahatler için geçerlidir.

 Yunanistan Vizesi Almak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

İlgili evraklar eksiksiz be doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Vize başvurusu yapacak olan kişinin ıslak imzası bulunmalıdır. Ayrıca internet üzerinden yaptığınız bize başvuruları için alınan randevu tarihi geçmeden, akredite acente ya da ilgili bize başvuru merkezlerine dosya ulaştırılmalıdır. Türkiye’den yapacağınız Yunanistan vize başvurusu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız zorunludur. Ayrıca her bir aile birey için ayrı ayrı bize başvuru ücretleri ödenmiş olmalıdır.

Yunanistan Vizesi’nin Çıkma Süresi Ne Kadardır?

Yunanistan Vize başvurusunu yaptıktan 4 ile 7 gün içerisinde İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu tarafından cevap kişiye ulaştırılır. Bazen ise konsolosluk vize başvurusunda bulunan kişiden ek bir belge talep edebilir. Bu durum ise sürenin uzaması neden olur. Bu yüzden bize başvurusu gerçekleştiren bireylerin yakın bir zamana uçak bileti almamaları önerilir. Tahmini olarak Yunanistan’a gidilecek gününden en az 15 gün önce uçak bileti alınmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.