Ana Sayfa Finans-Piyasalar Yeni 20 TL Banknotu Farkı Ne

Yeni 20 TL Banknotu Farkı Ne

Yeni 20 TL Banknotu Farkı Ne

Merkez Bankası 24 Aralık 2018 tarihi itibari ile yeni 20 TL banknotunu piyasaya süreceğini açıkladı. Şimdi herkesin merak ettiği yeni 20 TL banknotu farkı ne ? Eski 20 TL ler ne zamana kadar geçerlidir ? 20 TL neden değişiyor farkları ne yeni görünümü hakkında bilgileri sizin için araştırdık.

2012 yılında çıkan yeni 20 TL’ler artık eski oldu. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ve yardımcısı Uğur Namık Küçük imzası ile 24 Aralıktan itibaren 20 TL banknotlar piyasada değişmeye başladı. Eski 20 TL için son geçerlilik süresi bulunmamakta. Ancak bankalar ulaştıkça eskileri piyasadan toplanıp yeni 20 TL ile değiştirilecek. Piyasadaki paralar da yenilenmiş olacak.

Yeni 20 TL Banknot

Yeni 20 TL Banknotu Farkı Ne

Ön yüzünde bilinen bir değişiklik yapılmayacağını açıkladılar. Ancak yeni paralar piyasaya henüz sürülmediği için sadece açıklamalar üzerinden konuşabiliyoruz. Arka yüzünün de birebir yine aynı olduğunu biliyoruz. Tek değişiklik paraların üzerindeki imzalar olacak. Eski Merkez Bankası imzaları yerine yenisi ile değiştirilecek. Tek farkının imzalar olduğu açıklanmıştı. Görüntü olarak başka fark olmayacağından kullanım aşamasında bir fark hissetmeyeceğiz. Yani bu bir karşılıksız para basımı değildir. Piyasadakilerin bankaya girmesi ile birebir oranında değişim yapılmasına karar alınmıştır.

20 TL 2019

Neden 20 TL Yeniden Basılıyor ?

Sadece üzerinde Merkez Bankası Başkanı’na ait olan imzanın değişmesi sebebi ile yapılan bu maliyete içerisinde bulunduğumuz ekonomik durumda anlam veremedim. Ülke döviz dalgalanması yaşadığı 20 TL’nin 3 Euro yaptığı bir günde 20 TL’nin banknotlarının tekrardan basılması başlı başına gereksiz bir maliyet olmuştur. Yıpranan paraları zaten Merkez Bankası yeniliyor ve piyasada eski yırtık para bulunmuyor. Özellikle de 20 TL’lerin hedef alınması yeşil paralar için bizleri tedirginleştirdi.

Bankalarda artık sadece yeni 20 TL’ler kullanılacak. Siz eski banknoktları yatırabilirsiniz ancak para çekmek yada para üstü olmak istediğinizde bankalardan sadece yeni 20 TL alabileceksiniz. Aldığınızda gıcır gıcır yeni para dışında görüntüsünde bir değişiklik görmeyeceksiniz. Eskiden 200 TL 100 euro yapardı. Şimdilerde ise 200 TL değeri 30 Euro ya kadar düşmüş durumda. Ülke ekonomisi hakkındaki bu olumsuz gidişat için devlet ticari faaliyetlerin artması yönünde çalışmalar yapıyor. Kimsenin veresiye mal vermek istemediği verenlerin ise alamadığı bir dönem içerisindeyiz. Berat Albayrak açıklama yaptı. Faturaları resmi ürün satışlarınız için devlet garantili alacak sigortası 2019 yılının başında faaliyete giriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz