Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Yapı ve Kredi Bankası Esnek Hesap Nedir?

Yapı ve Kredi Bankası Esnek Hesap Nedir?

 

Esnek hesap, Yapı ve Kredi Bankası’nın, yeterli bakiye bulunmayan müşterilerinin hesaplarına tanımladığı ek limit üzerinden işlemlerini yapabildiği kredili mevduat hesabıdır. Nitekim esnek hesap sahibi olan kimseler, hesaplarında para olmadığı dönemlerde dahi hesaplarına tanımlanan kredi miktarı uyarınca nakit ihtiyaçlarını karşılayabildikleri gibi fatura veya kredi kartı borçlarını da ödeyebilirler.

Yapı ve Kredi Bankası Esnek Hesap Özellikleri

Yapı ve Kredi Bankası’nın müşterilerine özel olarak sunduğu esnek hesap uygulaması, nakit ihtiyacı bulunan bireysel hesap sahipleri için oldukça avantajlı bir uygulamadır. Bu uygulamanın hesap sahiplerine sağladığı avantajlar;

  • Kredili mevduat hesabı niteliğinde olan Esnek Hesap, kredili mevduat hesabının tüm özelliklerine sahiptir.
  • Vadesiz TL hesabında yeterli bakiye bulunmayan hesap sahipleri, hesaplarına tanımlanan Esnek Hesap limiti sayesinde “eksi bakiye” üzerinden işlem yapabilirler. Nitekim bu limit, nakit paraya çevrilmek üzere bir nevi kredi gibi kullanılabilir.
  • Yapı ve Kredi Bankası’nın hesap sahiplerine verdiği TL Kart ile; dünyanın her yerinden esnek hesap üzerinden TL avans çekebilirsiniz.
  • Esnek hesabın tanımlandığı vadesiz TL hesabına yatırılan her para, kullanılan borç bakiyesinden düşülür.
  • Esnek hesaptan kullanılan tutar için tutarın bankaya yatırıldığı güne kadar; günle orantılı olarak faiz işletilir.
  • Vadesiz TL hesabı üzerinden ödenmesi için otomatik talimat verilen faturaların, vadesi geldiğinde hesapta bakiye olmasa dahi esnek hesap bakiyesinden ödenmesi gerçekleştirilebilir.
  • Esnek hesap bakiyesinden çekilen nakit avanslar için 5 ila 12 ay arasında taksitlendirme yapılabilir. Ayrıca esnek hesaptan çekilecek nakit avans miktarının minimum 300 TL olması gereklidir.

Yapı ve Kredi Bankası Esnek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle Esnek Hesap başvurusu yapacak kişilerin, Yapı ve Kredi bankasında en azından bir adet vadesiz hesaplarının olması ve düzenli gelirlerinin bulunması gereklidir. Düzenli geliri bulunmayan hesap sahiplerinin esnek hesap başvuruları incelemeye alınmadan reddedilmektedir. Gerekli şartları sağladığını düşünen kişiler, aşağıdaki yöntemlerle esnek hesap başvurusunda bulunabilirler.

  • Şube Aracılığıyla Başvuru

Yapı ve Kredi Bankası esnek hesap başvurusunda bulunacak kişiler, vadesiz TL hesaplarının bulunduğu şubeye, gelir düzeylerini gösteren belge ve kimlik belgesi ile gitmeleri gereklidir. SGK kapsamında bir yerde çalışan kişilerin işyerlerinden maaş bordrosu getirmesi lazım olur. Maaş bordrosu bulunmayan kişilerin, çalıştıkları şirketin yetkili tarafından imzalanmış gelir belgesi ve o firmaya ait imza sirküleri ile başvuru yapması gereklidir.

Yapı ve Kredi Bankası şubeleri dışında; internet ve cep bankacılığı ile de başvuru yapılabilir. Ancak başvuruların kabul edilmesi halinde yukarıda saydığımız belgelerin, vadesiz TL hesabının bulunduğu şubeye götürülerek onaylatılması gereklidir. Bu nedenle doğrudan şube aracılığıyla başvuruda bulunmak daha avantajlı olacaktır.

Yapı ve Kredi Bankası Esnek Hesap Faiz Oranları

Yapı ve Kredi Bankası, esnek hesap adı altında tanımladığı ek limitin kullanılması halinde kullanılan anaparaya %2.42 üzerinden faiz işletmektedir. Normal şartlarda %2 civarında olan esnek hesap faiz oranları, hesap masraflarının da işin içine girmesi ile beraber ortalama %2.42’ye denk gelmektedir. Ancak esnek hesabın avantajları uyarınca bu hesap, anaparanın kullanıldığı günle doğru orantılı olarak hesap edilecektir. Ayrıca esnek hesaptan kullanılan kredi tutarları için ek bir masraf veya vergi ödenmesi gerekli değildir.

Yapı ve Kredi Bankası Esnek Hesap ile ilgili daha detaylı bilgi almak için https://www.yapikredi.com.tr/memnuniyetiniz-icin-buradayiz/sikca-sorulan-sorular/bireysel-krediler/esnek-hesap/6550 sitesinin ziyaret edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz