Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? İkinci El Araç Noter’de Güvenli Ödeme Uygulaması

İkinci El Araç Noter’de Güvenli Ödeme Uygulaması

Emanet hesap ile güvenli ödeme, Adalet Bakanlığı ile Noterler Birliği arasında yapılan protokol ile araş satışı esnasında araç bedelinin belirlenecek olan emanet hesaba alınması ve satış sonrası satıcının hesabına geçirilmesi sureyle uygulanacak olan güvenli ödeme sistemidir.

Ülkemizde günlük ortala 30 Bin araç alım satımı yapılmaktadır, dönen para ve sektörün büyüklüğü düşünülünce iyi niyetli olmayanların çokça bulunması olası ve telafisi mümkün olmayan sorunlara neden olmaktadır.

20 Ocak 2020 tarihinde ayrıntılı tanıtımı yapılacak olan uygulama 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacaktır. Bununla birlikte noter masraflarının da kredi-banka kartı ile ödeme olanağıda sağlanacaktır.

Güvenli Ödeme Emanet Hesap Masrafı

Yapılan açıklamaya göre tutardan bağımsız olarak 20 TL olarak belirlenmiştir. Araç bedeli siteer 500 Bin ister 15 Bin olsun fark etmeden tek fiyat uygulanacaktır. yani 20 TL maliyeti söz konudu olacaktır.

Güvenli Ödeme Para Nereye Yatacak

20 Ocak 2020 tanıtımı yapılacak olan uygulama hakkında net olmamak ile birlikte Noter tarafından oluşturulacak kamu bankasında açılacak olan havuz hesap olacaktır. Örneğin açıklama kısmına verilecek sayısal kod ile para havalesi ilgili hesaba yapılacaktır. Yine araç alıcısı tarafından alıcının hesabından havale yapılması gibi şartlarda çıkabilir. Netleştiğinde burada tekrar güncelleme yapılacaktır.

Güvenli Ödeme ile İkinci El Satışı Devri Nasıl Olacak?

Araç alıcı ve satıcının mutabık kaldığı tutar Belirlenecek emanet hesaba yatırılacaktır Noter satış işlemi gerçekleştiği zaman sistem paranın alıcı hesabına geçmesini sağlayacaktır. Noter satışı gerçekleçmeden para bloke de kalaccak olup ancak noter satışısının yapılması ve siteme yansıması ile birlikte para aktarılacaktır.

Satışın gerçekleşmemesi yada cayma durumunda emanette bulunan para aynen sahibine iade edilir. (20 TL masraf kesilme durumu halen netleşmemiştir.)

1 Şubat 2020 itibarıyla uygulanacak sitem sayesinde dolandırıcılık gibi durumlarında ortadan kalkması sağlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz