Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Arbitraj Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?

Arbitraj Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?

Arbitraj, bir varlığın farklı piyasalardaki fiyatları arasında al sat faaliyetleri ile risksiz şekilde para kazanma yöntemine verilen isimdir. Arbitraj yapılabilmesi için varlığın farklı piyasalardaki fiyatları arasında fark olması gerekmektedir. Örneğin, Bitcoin yurtdışı borsalarında 3600 dolardan işlem görürken bu fiyat ülkemizde 3800 dolar olabilir. Bu noktada yapılması gereken yurtdışından kripto para satın alıp ülkemizdeki borsada satmaktır.

Arbitrajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arbitraj ile para kazanmanın mantığı bu olsa da herkes tarafından bilinen bir yöntem olduğu için yapılması risksiz fakat tecrübe isteyen bir işlemdir. Öncelikle satın alınan varlığın farklı piyasalardaki fiyat farkı çok önemlidir. Her varlık üzerinden arbitraj yapabilmek mümkün değildir. Günümüzde arbitraja en uygun varlık kripto paralardır.

Farklı piyasalar arasındaki fiyat farklarının sebepleri ise piyasanın işlem hacmi ve volatilite durumundan kaynaklanmaktadır. Arbitraj yapabilen yapay zeka uygulamalar ve yazılımlar bulunduğu için bu yöntemi manuel olarak yapmak giderek zorlaşmaktadır.

Arbitrajın tanımını yaparken risksiz ifadesini özellikle kullandık. Devlet tahvilleri ve mevduat faizleri risksiz yatırım araçlarıdır. Eğer arbitraj sonucunda elde edilecek olan kazanç bu varlıkların getirisinden daha az olacak ise bu yöntemi denemeye gerek bile yoktur. Arbitraj imkanları her zaman ve her piyasada da ortaya çıkmamaktadır.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

X borsasından alınan menkul kıymet veya varlık, Y borsasına aktarılarak burada bozdurulabilir. Eğer X borsasında hala daha düşük fiyat devam ediyorsa buradaki hesaba para göndermek gerekmektedir çünkü Y borsasında paraya çevrilen varlık hesaba geç düşmekte ve bu süre zarfı içerisinde arbitraj imkanı ortadan kalkabilmektedir.

Yukarıdaki sebepten dolayı yatırımcı X borsasında, Y borsasında ve banka hesabında belirli bir miktarda para bulundurmalıdır. X’de alış işlemi yapılıp Y’ye aktarılana kadar X borsasına tekrardan para yatırılmalıdır. Bu işlemler ne kadar hızlı olursa, arbitraj kazancıda o kadar yüksek olacaktır.

Özel Uygulamalar

Borsalarda çalışan özel Arbitraj botları sayesinde yatırımcılar bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Arbitraj yapabilmek için sürekli olarak borsadaki fiyatları takip etmek gerekmektedir. Al sat yapabilen bu botlar veya uygulamalar, yatırımcı borsanın başında olmamasına rağmen karlı işlemler yapabilmektedir. Neredeyse her borsada kullanılan bu yazılımlar herhangi bir suç teşkil etmemektedir.

Kripto Paralar ve Arbitraj

Kripto varlıklar volatilite ve likidite gibi sorunları aşamamış varlıklardır. Bir merkeze de bağlı olmadıkları için neredeyse her borsa arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Makasın derin olması sebebiyle bu varlık üzerinden arbitraj rahatlıkla yapılabilir.

Kripto paralar anlık değer kaybı veya kazanımı yaşayan varlıklar olduğu için arbitraj sonrası elde varlık tutmamak önemlidir. Burada hedeflenen kripto paranın değerinden artmasından ziyade, arbitraj kazancıdır.

Arbitraj birçok varlıkta ve durumda, pek uğraşmaya değen bir yöntem değildir. Eğer dönemsel anlamda ciddi bir kar imkanı varsa, risksiz bir kazanç yöntemi olduğu için denenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz