Kredi Sicili Nedir, Neden Önemlidir?

Kredi Sicili Nedir, Neden Önemlidir?
4 Mayıs 2019 02:00
0
A+
A-

Kredi kartı ve kredi başvurularında aranan şartların başında kredi notu, gelir bilgisi ve kredi sicili gelmektedir. Kredi sicili, kişilerin kredi kartı ve kredilerdeki borçlarının özetini içermektedir. Kredi sicili, Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası kayıtlarında tutulmaktadır. Bu kayıtlar en az 5 yıl boyunca saklanmaktadır.

Kredi Sicilinde Hangi Veriler Yer Alır?

Kredi sicilinde, kişilerin banka hizmetlerinin kullanımları, toplam borçları, kredi ve kredi kartı limitleri ve ödeme sıklıkları gibi bilgiler yer almaktadır. Kredi ve kredi kartı başvurularında bankalar kişilerin kredi sicilini araştırmaktadır. Düzenli ödeme yapmayan kişilerin kredi sicili bozuk olduğu için kredi alması oldukça zordur.

Kredi Notu ve Kredi Sicili İlişkisi

Bu anlatımdan yola çıktığımızda, kredi notu ile kredi sicili aynı kavramlar gibi bir anlam çıkabilir. Kredi notu, tüm kredi ve kredi kartı geçmişini temsil ederken, kredi sicili kişilerin kredi geçmişlerinin kayıtlarının yer aldığı bir kayıttır. Kredi sicili bozuk olanların kredi notu düşük olsa da kara listede yer alan kişilerin (kredi sicili bozuk olanların) düzenli ödemeler yaparak kredi notunu arttırması kolaydır. Kısacası, bu iki kavram birbirlerine karıştırılmamalıdır.

KKB, kişilerin kredi geçmişlerini düzenli olarak inceler. Bankalar KKB’ye başvurduğunda bu veriler bankalara sunulur. Bankalarda bu veriler ışığı altında diğer faktörleri de göz önünde bulundurarak kişilerin kredi başvurularını değerlendirir.

Kredi veya kredi kartı kullanmayan kişilerin kredi geçmişi ve kredi notu yoktur. Kişiler bu hizmetleri kullanmaya başladıklarında sicil kaydı tutulmaya başlar.

Kredi sicilinin iyi olması, yüksek kredi kartı limiti kullanmaya ve kredi başvurularından olumlu cevaplar almayı kolaylaştırır. Düzenli ödeme yapıldıkça kredi notu artacağı gibi kredi sicili de temiz kalacaktır. Kefil talebi başvurulacak olan kredi tutarına göre değişse de kredi sicili temiz olan kişilerden genellikle kefil talep edilmez.

Toparlamak gerekirse, kredi sicili en az kredi notu ve gelir bilgisi kadar önemlidir. Esnaf veya işletme sahibi iseniz kredi sicilinizi temiz tutmak zorundasınız. Bir kişiye kefil olduğunuzda kefil olunan kredinin ödenmemesi durumunda sizinde kredi sicilinizin bozulacağını unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.