Ana Sayfa Krediler Öğrenim Kredisi Nedir? Öğrenim Kredisi Başvurusu

Öğrenim Kredisi Nedir? Öğrenim Kredisi Başvurusu

Üniversite öğrencilerinin yararlanabildiği bir kredi türü olan öğrenim kredisi, öğrencilerin %50’sinden fazlasının başvurduğu bir ihtiyaç kredisidir. Öğrenim kredisi devlet tarafından verilmektedir ve geri ödemeleri sözleşmeye bağlıdır. Ziraat Bankası tarafından verilen öğrenim kredisini detaylıca anlatacağız.

Öğrenim Kredisi

Sadece üniversite öğrencilerinin yararlanabildiği bu kredi türü iki kategoriye ayrılmaktadır. Geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak iki türü bulunan kredi türünde durumu kötü olan öğrenciler geri ödemesiz kredi alırken, durumu görece iyi olan öğrenciler geri ödemeli kredi almaktadır.

Devletin her yıl belirlediği bir kota bulunmaktadır ve durumu kötü olan her öğrenciye geri ödemesiz kredi çıkmamaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra geri ödemesiz kredi çıksa bile öğrenci krediyi almak zorunda değildir.

T.C. kimlik numarasının son hanesine göre günlere ayrılan ödemeler öğrencilerin hesabına yatırılmaktadır. Verilen kredinin aylık tutarı yıldan yıla artmaktadır. 2019 yılı için belirlenen tutar 500 TL olmakla birlikte doktora öğrencileri için belirlenen rakam 1000 TL’dir.

Öğrenci hazırlık okuyorsa ve lisans bölümündeyse (5 yıllık) krediyi 4 yıllık veya 5 yıllık olarak çekebilir. 5 yıllık olarak çekilen kredilerin geri ödemeleri 2 yıl sonra başlamaktadır. Öğrencilerin okulu uzatmaları, kredilerin geri ödeme süresinde değişikliğe sebep olmamaktadır. Yani öğrenci 5 yıllık bölümü 6 yılda bitirirse okulu bitirdikten 1 yıl sonra krediyi geri ödemeye başlamak zorundadır.

Erkek öğrencilerin askere gitmeleri durumunda askerlik şubesinden alınacak bir belge ile geri ödemeler 1 yıl daha ertelenebilir. Kredide faiz olmasa da geri ödemeler beyaz eşyaya endekslidir. Kişi sözleşmeyi 20.000 TL olarak imzalasa bile geri ödemesi 23.000 TL veya daha fazla bir tutar olabilir. Geri ödemelerde aylık olarak yapılmaktadır ve vade süresi oldukça uzundur. Üniversite sonrası kişi aylık ödeme yapmak istemez ise toplam borcu vergi dairesine toplu olarak yatırabilir.

Öğrenim Kredisi Başvurusu

Öğrenim kredilerine başvuru e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumunun resmi sitesinden başvuru tarihleri öğrenilebilir. Başvuru tarihleri dönem başlangıcı ve ortasında başlamaktadır. Belirlenen tarihlerin kaçırılması durumunda öğrencilerin bir sonraki dönemi beklemesi gerekmektedir.

Öğrenim kredilerinde birinci öğretim veya ikinci öğretim farkı bulunmamaktadır. Şehit, gazi ve yetim çocuklarının geri ödemesiz kredi alması çok daha kolaydır. Geri ödemesiz öğrenim kredisi alınsa bile dönem içi ortalama çok önemlidir. Kişi dörtlük sistem üzerinden 2,20’nin altında bir ortalama yaparsa veya dönem tekrarı yaparsa geri ödemesiz kredi, geri ödemeli krediye çevrilmektedir. Öğrenciler, kredi geri ödemeli hale geldikten sonraki tutarı ödemek zorundadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz