Emekliye Kredi Veren Bankalar 2019 Güncel Faiz Oranları

Emekliye Kredi Veren Bankalar 2019 Güncel Faiz Oranları
27 Şubat 2019 21:47 | Son Güncellenme: 27 Şubat 2019 23:06
1
A+
A-

Emekliler garanti gelir grubunda yer aldıkları için bankalar emeklilere kredi vermek isterler. Tabi ki kredileri alabilmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Aranan ilk şart yaş şartıdır. Birçok banka 70 yaşının üzerindeki emeklilere kredi vermek istemezler. Bunun yanı sıra daha önce ölümcül bir hastalık veya kaza geçirmiş emekliler kredi alırken bu kredilere hayat sigortası yapılmaz. Hayat sigortasının yapılmadığı bir kredide kişinin ölmesi durumunda kredi borcu varislerin üzerine kalmaktadır.

Emeklilerin yararlanabileceği faizsiz bir kredi veya hibe bulunmamaktadır. Yinede birçok banka, emekliye özel düşük faizlerle kredi vermektedir. Emeklilerin kredi alabilmesi için emekli maaşının ilgili bankadan alınması ve kişinin kara listede olmaması yeterlidir. Emeklilerin kredi alması için maaşlarının üzerine kredi çekmeleri gerekmektedir. Emekliler kısa vadeli konut, taşıt ve İhtiyaç kredisi kullanabilir. Yapılan son düzenleme ile birlikte İhtiyaç kredilerindeki vade farkı 60 aya yükselmiştir.

PTT ve Emekliye Kredi Hizmeti

Emeklilerin kredi alabileceği kurumların başında PTT yer almaktadır. PTT’nin anlaşmalı olduğu 5 banka kuruluşundan kredi hizmeti verilmektedir. Kişinin kredi alabilmesi için maaşını PTT’ye taşıması zorunludur. PTT’den emekli kredisi almak için başvuru formu doldurulmalıdır. Doldurulan başvuru formu anlaşmalı olunan bankaya gönderildikten sonra onay alınması durumunda kredi PTT şubelerinden çekilebilir.

PTT’nin Anlaşmalı Olduğu Bankalar

Aktifbank: Bu bankada yaş sınırı 80 olarak belirlenmiştir. Kredinin faiz oranı %3,4’tür ve kredinin üst limiti 50.000 TL olarak belirlenmiştir.

İNG Bank: Emekliye kredi veren bir diğer banka ise İNG Bank’tır. Faiz oranları %2,6 olarak belirlenmiştir ve alınabilecek maksimum kredi tutarı 40.000 TL olarak belirlenmiştir. Krediyi çekebilmek için üst yaş sınırı 75 olarak belirlenmiştir.

TEB: Üst yaş sınırı 70 olarak belirlenmiştir ve TEB faiz oranını emeklinin durumuna göre beliremektedir. Yinede faiz oranının %2,5’in üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Emekliye verilen kredideki üst limit 40.000 TL’dir.

Burgan Bank: Üst limitin 50.000 TL olarak belirlendiği Burgan Bank’ta üst yaş sınırı 81’dir. Emekli kredisinin faiz oranı ise %3,1’dir.

Denizbank: Bu banka hem PTT ile anlaşmalı olarak hemde bireysel olarak emekliye kredi vermektedir. PTT ile anlaşmalı olan kredideki faiz oranı %2,1’dir. Üst yaş sınırı ise 80 olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası ve Emekliye Özel Kredisi

Ziraat Bankası diğer bankalara oranla daha düşük faiz oranları ile kredi vermektedir. Emekli maaşının bu bankadan alınması şartı koşulmaktadır. Emeklinin aldığı maaşa ve yaşına göre bankanın verdiği limit yükselmekle birlikte kredinin vade oranı 60 ay olarak belirlenmiştir. Faiz oranının %2,3 olarak belirlendiği bu kredide üst limit 40.000 TL olarak belirlenmiştir.

Halkbank’tan Emekliye SMS ile Kredi İmkanı

Halkbank emeklilere özel olarak sunduğu kredi hizmeti SMS ile başvuru kabul etmektedir. İki farklı ihtiyaç kredisinin sunulduğu bu kredide üst limit 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Çekilen paranın tutarına göre ise kredinin faiz oranı değişmektedir.

Krediye başvurmak için “MINI, T.C. Kimlik Numarası, Emekli Maaş Tutarı, Talep Edilen Kredi Tutarı” yazıldıktan sonra 5000 TL’ye kadar acil ihtiyaç kredisi çekilebilir. Kişinin emekli maaşının yanı sıra kira geliri varsa bunu da maaş tutarı kısmına ekleyebilir. Bu durumda kişi üst limit olarak belirlenen 50.000 TL tutarındaki krediyi alabilir.

25.000 TL tutarındaki kredide uygulanan faiz oranı %2,6 iken 50.000 TL’de uygulanan faiz oranı %2,65 olarak belirlenmiştir.
Toparlamak gerekirse, emeklilerin kredi alabilmesi için maaşının kredi alınacak olan bankaya taşınması veya orada olması gereklidir. Bu maaşlara haciz işlemi uygulanamadığı için kişinin kredi ödemesi yapmaması durumunda bankalar maaşa direkt olarak eriştikleri için bu şartı aramaktadır. Kişi 2000 TL’den daha fazla emekli maaşına sahipse ve kara listede değilse yukarıdaki herhangi bir bankadan rahatlıkla kredi çekebilir. Bu kredilerdeki sağlık sigortasının yüksek olduğunu unutmamakta fayda var.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.