Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Kredi Kartlarında Uygulanan Faiz Türleri ve Oranları

Kredi Kartlarında Uygulanan Faiz Türleri ve Oranları

Toplam borç, dönem borcu, akdi faiz, asgari tutar, gecikme faizi ve nakit avans faizi gibi kavramlar her kredi kartı kullanıcısının mutlaka bilmesi gereken terimlerdir. “Kredi kartlarında faiz yoktur” veya “Asgari ödeme yapıldığında faiz işlemez” gibi bilgiler yanlıştır.

Kredi kartlarında uygulanan birkaç faiz türü bulunmaktadır. Bu yazımızda ise bu kavramların anlamlarını anlatarak yanlış bilgilerin önüne geçmeye çalışacağız.

Akdi Faiz Kavramı

Alışveriş faizi olarak da geçen bu kavram, kişilerin dönem borcu yerine asgari ödeme yapmaları durumunda uygulanan faiz oranıdır. Kredi kartlarına asgari borç tutarını ödemek toplam borcu azaltmak ve yasal takip sürecini ertelemek için yapılmaktadır. Bu tutar ödense bile akdi faiz işletilecektir.

Akdi faizlerin işletilmemesi için kişilerin dönem borçlarının tamamını ödemesi gerekmektedir. Geçen dönemden kalan borcun yanı sıra kişi ilgili ayda da harcama yapmış ve sadece asgari ödeme tutarını yatırmış ise akdi faiz oranı ciddi bir rakama tekabül edecektir. Bu sebeple dönem borçlarını düzenli yatırmakta fayda var.

Gecikme Faizi Kavramı

Borçlu kişi, asgari borç tutarını bile ödeyememiş ise kredi kartında gecikme faizi işletilmektedir. Dönem borcunun asgarisine denk gelen tutarın altında bir para yatırılmışsa da bu faiz işletilecektir.

Asgari ödeme tutarı yapılmış ise gecikme faizi yerine akdi faiz işletilmektedir. Kısacası, borçlu kişi asgari ödemeyi bile yapamamış ise hem akdi faizi hemde gecikme faizini ödemek zorundadır.

Nakit Avans Faizi Kavramı

Kredi kartlarının nakit avans limitleri bulunmaktadır. Kişi acil para ihtiyacının olması durumunda nakit avans limiti oranında para çekebilir. Nakit avans çekildiği andan itibaren ilgili tutar ödenene kadar nakit avans faizi işlemektedir. Bu faize ek olarak, bazı bankaların kredi kartlarında nakit avans ücreti de talep edilmektedir.

Limit Aşım Faizi Kavramı

Bu faiz ise borç bakiyesinin kredi kartı limitini aşması durumunda işletilmektedir. Bu faiz günlük olarak işlemektedir ve kişilerin limitlerini geçmeleri için bir yıl boyunca 2 ay hakkı bulunmaktadır. Kartın limitinin %20’si ikiden daha fazla geçilmiş ise bu faiz işletilmektedir.

Akdi faiz, Limit Aşım Faizi ve Nakit Avans Faizinin oranları %2,25 olarak belirlenmiştir. Gecikme faizinin oranı ise %2,75’dir. Bu faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz