Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? HSBC Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

HSBC Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

 

Kredili mevduat hesabı, acil nakit ihtiyacı bulunan vadesiz TL hesabı sahiplerinin, hesaplarına HSBC tarafından tanımlanan ek limit tutarında masrafsız kredi kullanmasına hizmet eden bireysel hesap türüdür. Yabancı sermayeli bankalardan olan HSBC, ekonomik olarak zor duruma düşen müşterilerinin, para ihtiyaçlarını karşılamak adına kredili mevduat hesabı hizmeti vermektedir. Nitekim HSBC bankasında vadesiz TL hesabı bulunan vatandaşlar HSBC kredili mevduat hesabına başvurarak bu hesabın avantajlarından faydalanabiliyorlar.

HSBC Kredili Mevduat Hesabı Özellikleri ve Avantajları

Bankaların ek hesap, turuncu hesap, kiraz hesap olarak farklı adlarla nitelendirdikleri kredili mevduat hesapları, hesap sahiplerine birçok avantaj sağlamaktadır. Bu kapsamda HSBC tarafından sunulan kredili mevduat hesabının özellikleri ve müşterilere sağladığı avantajları sizin için derledik.

  • HSBC bankasında Vadesiz TL hesabı bulunan banka müşterileri, hesaplarına kredili mevduat hesabı tanımlanması durumunda, hesaplarına tanımlanan ek limit uyarınca nakit avans çekebilecekleri gibi tanımlanan kredi miktarını istedikleri gibi harcayabilirler.
  • Vadesiz TL hesabından aylık olarak otomatik ödeme talimatı verilen elektrik, su, doğalgaz faturaları; ödeme tarihinde hesapta yeterli bakiye bulunmasa dahi kredili mevduat hesabı bakiyesinden otomatik olarak ödenerek hesap sahibinin temerrüde düşmesi engellenir.
  • HSBC kredili mevduat hesabı limitinden kullanılan bakiyeler, Vadesiz TL hesabına para geldikçe tahsil edilir. Bu anlamda kullanılan bakiye için işleyecek faizin hesaplanmasında, hesap bakiyesinin kullanıldığı gün esas alınır. Mevduat hesabındaki anaparanın kullanıldığı günle orantılı olarak anaparaya faiz işletilir.
  • Gün hesabı üzerinden işletilen faiz tutarları, hesap kesim tarihinde anaparanın üzerine eklenerek banka tarafından asgari ödeme tutarı ile beraber hesap sahibine bildirilir. Nitekim kredili mevduat hesabı üzerindeki hareketleri HSBC tarafından gönderilen ekstre maillerinden yahut fiziki postadan kolayca takip edebilirsiniz.
  • HSBC bankası tarafından hesabınızda harcama yapmak için verilen banka kartınızın uyumlu olduğu Pos cihazlarından dünyanın neresinde olursa olsun kredili mevduat hesap bakiyenizi kullanarak alışveriş yapabilirsiniz.

HSBC Kredili Mevduat Hesabına Nasıl Başvuru Yapılır?

HSBC Kredili mevduat hesabına başvurmak isteyen kişilerin öncelikle HSBC bankasında maaş yahut vadesiz TL hesabını bulunması gereklidir. Hali hazırda HSBC müşterisi olan kişiler, HSBC internet bankacılığını kullanarak yahut doğrudan HSBC şubesine giderek kredili mevduat hesabı başvurusunda bulunabilirler.

HSBC kredili mevduat hesabına başvuru yapabilmek için bazı evrakların bankaya ibraz edilmesi gereklidir. Bu evraklar;

  • HSBC internet sitesinden indirilerek doldurulacak olan Başvuru Formu,
  • Kimlik yahut Pasaport belgesi
  • Başvuru sahibinin gelir durumunu gösteren gelir belgesi, maaşlı çalışanlar için maaş bordrosu, serbest meslek erbapları için vergi levhası
  • Şirket sahiplerinin ticaret sicil gazetesi ilanı,
  • Bireysel başvuruda bulunan kişilerin ev adreslerine ilişkin son elektrik, doğalgaz, su faturalarının 3 aylık döküm kayıtlarıdır.

İnternet bankacılığı aracılığıyla yapılan başvuruların kabul edilmesi halinde bu belgelerin şubeye fiziki olarak teslim edilmesi gereklidir. Bu belgelerin teslim edilmemesi halinde kabul edilen başvurular hükümden düşecektir.

HSBC kredili mevduat hesabı hakkında daha detaylı bilgi almak ve mevduat hesabına uygulanan faiz oranı ile ücret ve kesintileri https://www.hsbc.com.tr/kartlar-ve-krediler/krediler/kredili-mevduat-hesabi sitesinden takip edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz