Kara Listede Olana Kredi Çıkar Mı?

Kara Listede Olana Kredi Çıkar Mı?
14 Şubat 2019 00:10 | Son Güncellenme: 14 Şubat 2019 00:24
1
A+
A-

Kara listede olan veya sicili bozuk olan kişiler kredi alabilir mi, sorusu sıklıkla sorulan ve birbiri ile alakasız cevaplar verilen bir sorudur. Bu soruya cevap vermeden önce, kara listeye neden girilir ve nasıl çıkılır gibi sorulara yanıt vermek gerekiyor.

Kara Liste, 3 ay boyunca kredi veya kredi kartı borçlarını yatırmamış ve bu borçlardan dolayı hakkında yasal takip başlatan kişilerin yer aldığı bir listedir. Bu listeye giren kullanıcıların çıkabilmek için uzun süre beklemeleri ve bu zaman içerisinde borçlarının tamamını ödemeleri gerekmektedir. Sicili bozuk olmak ile kara listede yer almak benzer terimlerdir. Sicili bozuk, geçmişte ödeme noktasında problem yaşayan fakat kara listede yer almayan kişileri betimleyen bir terimdir.

Kara Listeden Çıkmak Mümkün mü?

Kara listeden çıkmak mümkündür fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm borçların ödenmesi gerekmektedir. Borçlar ödenince icralarda kalkacaktır. Bankalardan alınan borcu yoktur yazılarının ise icra dairelerine verilmesi gerekmektedir. Bazı durumunda bankaların dışında vergi dairesi ve SGK gibi kurumlarda bloke koyduğu için bu kurumlardan da borcu yoktur almak gerekmektedir. Devlet kara listede olan kişiler için af getirmektedir fakat af olmaması durumunda listeden çıkmak 5 yılı bulabilir.

Kara Listedekiler Kredi Çekebilir mi?

Öncelikle bu kişiler borçlarını tamamen bitirseler bile kredi not puanlarının artmasını beklemek zorundadır. Kredi notunun artması için ise en az 3-6 aylık bir süreç gerekmektedir. Bu süreç içerisinde ise kişinin düzenli kredi kartı kullanıp ödeme yapması, sürece yardımcı olacaktır.

Kredi notu olarak 1500 puan olan “İyi” seviyeye çıkılsa bile kredi almak zor bir süreçtir. Kişi daha önce borçlarını düzenli ödemediği için kredi çekebilmesi için kefil veya ipotek zorunlu tutulabilir. Bu tamamen bankanın inisiyatifine kalmış bir durum olsa da mevcut düzene baktığımızda kara listede yer alan kişinin kredi çekmesi çok zordur.

Kredi Almanın Yolları

Kara listede yer alan kullanıcıların kredi almasının zor olduğunu belirttik. Bu tarz kişilerin kredi alabilmesi için şube çalışanının veya banka müdürünün inisiyatif kullanması gerekmektedir. Bankalar yaklaşık 1 yıldır kredi verirken birçok zorluk çıkarttığı için bu kişilerin kredi alabilmesi sistem tarafından kontrol edileceği için kredi çıkma ihtimali düşüktür.

Bu kişilerin kredi çekebilmesi için yüksek miktarlarda teminat vermesi ve kefil bulması zorunludur. Başvurulacak olan tutar düşük ise bir memur yeterli iken tutar büyükse tutarın 10 katına kadar ipotek talebi söz konusu olabilir.

Not: Kara listede yer alan kişiler genellikle borçlarını ödeyemeyen kişiler olduğu için bu konuda fırsatçılık yapmaya çalışan kişi sayısı oldukça fazla. Bazı dolandırıcılar “Kara Listeye Kredi Çıkartılır” gibi başlıklarla kullanıcıları kandırmaya çalışmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.