Ana Sayfa Bankacılık Kredi Çekmek İçin Sigortalılık Süresi

Kredi Çekmek İçin Sigortalılık Süresi

Günümüzde kredi büyük bir ihtiyaçtır ve bankaların kredi verirken dikkat ettiği bazı hususlar bulunmaktadır. Bankalar kişiye kredi vermeden önce kredi notu ve gelir bilgisini değerlendirmektedir. Kredi notu ile ilgili kısımlar web sitemizde anlatılmıştır. Gelir bilgisi ise en çok dikkat edilen ikinci husustur. Bankalar için kişinin aylık kazancından ziyade beyan edilen gelir önemlidir. Kişi eğer asgari ücret üzerinden sigortasını yatırıyorsa banka bu kişinin aylık gelirini asgari ücret üzerinden değerlendirir.

Yazımızın konusu olan durum ise sigortalılık süresinin ne olduğudur. Bu durum kişiye ve bankaya göre değişse de genellikle 2 ay ile 6 ay arasında bir süre boyunca kredi çekecek olan kişinin sigortalı olması zorunludur. Beyan edilen gelire göre kredinin aylık ödeme tutarları ve miktarı belirlenir.

Eğer işte ki ilk ayınız ise kredi çekmeniz zordur çünkü bankalar düzenli çalışanlara kredi hizmeti vermektedir. Memurlarda ise durum farklıdır. Memurlar genelde düzenli bir çalışma hayatına sahip oldukları için kredinin tutarına göre 1 aylık bir memuriyet bile yeterli olabilir.

Diğer yandan, kişi 2 yıllık sigortalı çalışan olabilir fakat kredi notu kötü ise kredi çıkmayabilir. Kredi notunu belirleyen en önemli faktör kişinin kredi kartı ve geçmiş kredi borçlarını düzenli ödeyip ödemediğidir. Krediye başvuracak olan kişinin 4000 TL net gelire sahip olduğunu varsayalım. Kredinin türüne göre değişmekle birlikte, normal şartlarda bu kişi 50,000 TL kredi çekebilir fakat eğer kredi kartı borçlarını öderken gecikme yaşamış ise kredi notu düşük olacağı için kredi hizmetinden yararlanamayabilir.

Bu sebeple kredi çekmeden önce en az 2 ay boyunca sigortalı çalışmanız şarttır. Diğer yandan, Findeks uygulamasından kredi notunu öğrenebilir ve buna göre de başvurunuzu yaparak kredi alma ihtimalini arttırabilirsiniz. Kredi notunuz 1400 puanın üzerindeyse ve sigortalı bir çalışan iseniz rahatlıkla kredi alabilirsiniz.

Son olarak, maaşın çekildiği bankadan kredi çekmek çok daha kolaydır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz