BDDK Nedir?

BDDK Nedir?
31 Ocak 2021 14:56
1
A+
A-

BDDK kısaltması söz konusu bankacılık olduğunda en sık sorulan sorulardan biri olarak bilinmektedir. BDDK bankacılıkla ilgili konularda muhakkak karşımıza çıkan bir kısaltmadır. Peki BDDK açılımı nedir?

BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kısaltılmış ismidir. BDDK nedir ve tam olarak ne işe yarar sorusunun cevabı ise basitçe şu şekildedir; BDDK bankaların güvenli bir piyasa ortamında devamlılığını sürdürebilmesi amacıyla kurulmuştur.

Ülke ekonomisinde tehlike ve düzensizlik yaratacak her türlü uygulamanın önlenmesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun temel görevidir. Bu görev temelde ekonominin statik bir düzende kalması için kuruma verilmiştir. BDDK bankacılık faaliyetlerinin denetimini sağlayan bir kurum olarak bankaların faaliyetlerini sürekli olarak incelemektedir. Bununla birlikte banka faaliyetlerinde anormal bir durum tespit edildiğinde gerekli işlemlerin yapılması için rapor hazırlanması ve gerekli süreçlerin başlatılmasından da sorumludur.  

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

BDDK esasen bankacılığı daha düzenli ve kontrollü bir işleyiş içerisinde sürdürme motivasyonuyla kurulmuştur. Bu doğrultuda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun çıkardığı yenilikler ülkemizde bankacılığın işleyişini iyileştirme ve kolaylaştırmaya yöneliktir.

Kurumun misyonu Bankacılık Kanunu ve bu bağlamda oluşturulan düzenlemeleri güvenli bir şekilde yürürlüğe geçirmektir. Kredi sisteminin etkin bir biçimde çalışmasını sağlamak ve finansal anlamda istikrarı teminine katkı sunmaktır. Bu bağlamda da birçok hizmet sunmaktadır. Sunulan hizmetlere kurumun web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

BDDK’nın görevi nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu nedir sorusunu cevaplamıştık. Şimdi ise BDDK’nın görevlerinden ve sorumluluklarından bahsedeceğiz. BDDK kurul ve kurum olarak örgütlenmiş bir yapıdır. Kurul karar mekanizması olarak yeni düzenlemeler ve kararları belirlemekle yükümlüdür. Yapının kurumsal boyutu ise kurulun getirdiği yeni düzenlenmeleri uygulamaya geçirir. Kurumsal boyutun görevi budur.

İlginizi Çekebilir! Vadeli İşlem Sözleşmesi Nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yasalara göre, 5411 sayılı Bankacılık Kanunun kendisine verdiği düzenleme yetkisiyle hareket eder. Bu bağlamda düzenleme ve denetleme konusunda BDDK mevzuatla yetkilendirilmiştir. Ayrıca kurumun kararları yerindelik denetimine tabi tutulamaz. Hiçbir organ, makam ya da kişi BDDK’ya kararlarını etkilemek doğrultusunda emir ya da talimat veremez.

BDDK Kimlerden Oluşur?

BDDK başkanı ve kurumun diğer çalışanları hakkında merak edilen bazı noktalar vardır. Kurulda toplamda yedi üye bulunmaktadır. Bir başkan ve bir de ikinci başkanı bulunan kurumun başkanlar dışında beş üyesi daha vardır. Kurul başkanı aynı zamanda kurumun da başkanıdır.

Dönem dönem bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu personel alımı yapılır. Bunun için duyuruları takip etmek gerekmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile iletişim kurmak istiyorsanız, kurumun web sitesinden BDDK iletişim bilgilerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Ayrıca personel alımlarıyla ilgili duyuruları da burada görmeniz mümkündür. BDDK web sitesi üzerinden duyurular bölümünden sürekli alım takibi yapabilir ve kurum hakkında detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.