İşten Çıkartıldım Kredi Başvurusu Yapabilir miyim?

İşten Çıkartıldım Kredi Başvurusu Yapabilir miyim?
20 Mart 2019 23:33 | Son Güncellenme: 21 Mart 2019 00:28
0
A+
A-

Kredi başvurunda sigortalılık şartı ve kredi notu aranan en önemli şartların başında gelir. Bu şartları sağlayamayan kişilerin kredi çekebilmesi zordur. Sigortalılık şartından kasıt, son 6 ay içerisinde herhangi bir kurumda veya işletmede sigortalı olarak çalışmaktır. Kredilerde kişinin sigorta priminin düzenli ödenmesi de çok önemlidir. Eğer kişiye son 6 aylık süreç içerisinde yarım sigorta yapılmış ise kredi çekebilmesi yine düşük bir ihtimaldir. Bu yazımızda ise işten çıkartılan kişilerin kredi başvurusunu inceleyeceğiz.

Kredi Notu

Kredi notunun önemli bir şart olduğunu diğer yazılarımızda da belirtmiştik. Kişilerin kredi çekebilmesi için en az 1200 puana ihtiyaçları vardır. Yasal takibe takılmış veya borçlarını düzenli ödemeyen kişilerinde kredi çekmesi zordur.

Kredi çekecek olan kişinin bu puana sahip olabilmesi için düzenli bir kredi kartı geçmişinin olması gerekmektedir. Kişi herhangi bir bankadan kredi kartı sahibi ise ve bu kartı düzenli olarak kullanıp dönem borcunu da düzenli ödüyorsa bu puan zamanla artacaktır.

Gelir Bilgisi

Kredilerde aranan bir diğer şart gelir bilgisidir. Kişilerin gelirleri resmi olarak belgelenemiyorsa bu gelirin hiç bir önemi yoktur. Örneğin, kişi 10 adet gayrimenkul sahibi ve bunlardan aylık 10.000 TL gelir elde ediyor. Eğer kişi bu evlerden gelen kira gelirlerini elden alıyorsa ve bunu resmi kayıtlarda göstermiyorsa, banka bu kişinin gelir bilgisini kabul etmeyecektir.

Aynı durum sigortalı çalışanlarda da geçerlidir. Kişiler sigorta primleri üzerinden değerlendirilir. Kişi maaşının yarısını elden alıyor ve primi asgari ücret üzerinden yatıyorsa, kişi asgari ücretli çalışan olarak değerlendirilecektir.

İşten çıkartılan veya işten çıkan kişilerin sigorta primleri yatırılmaz. Eğer kişi düzenli bir sigorta geçmişe sahipse işten çıktıktan hemen sonra kredi çekebilir. Son 6 aylık primin düzenli olarak ödenmesi şartı, işten çıkan veya çıkmayan herkes için geçerlidir.

Kefil Şartı

Kişinin işten çıkışı SGK’ya bildirilmişse ve kişi kayıtlarda işsiz olarak gözüküyorsa bu kişinin krediye başvurması zordur. Bu noktada bankalar kefil şartı talep edebilir. Bu kişinin kefille kredi alabilmesi için diğer şart olan kredi notunu da sağlaması gerekmektedir.

Bankalar kefil olarak kredi notu yüksek veya düzenli gelir sahibi kişileri kabul ederler. Bu kişiler; devlet memuru, emekli veya ticari sicili sağlam işletme sahipleri olabilir. Diğer kişilerin ise kefilli kabul edilmeyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.