Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuruda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuruda Dikkat Edilmesi Gerekenler
15 Mart 2019 01:30 | Son Güncellenme: 16 Mart 2019 01:34
3
A+
A-

Kredilere başvuru yapmadan önce kredinin türü ve vade oranı belirlenmelidir. Bu yazımızda kredi başvuru sürecinin detaylarını ve başvuruda dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağız.

Kredi Türü

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi başlıca kredi türleridir. Bunların dışında farklı kredi türleri olsa da bunlar İhtiyaç kredisi içerisinde değerlendirilmektedir. Yapılan düzenleme ile birlikte taşıt ve ev kredilerinin faiz oranları indirilirken, İhtiyaç kredilerindeki vade oranı 60 aya çıkarılmıştır.

Kişi başvuru yapmadan önce parayı nerede kullanacağını ve hangi kredi türüne başvuru yapacağını belirlemek zorundadır. İhtiyaç kredilerinin faiz oranlarının diğer kredilere oranla çok daha yüksek olması sebebiyle çekilen kredinin iyi yerlerde değerlendirilmesi gerekmektedir aksi takdirde kişi yasal takip süreci yaşayabilir.

Banka Seçimi

Faiz oranları benzer olsa da bankalar kişiye özel fırsatlar sunmaktadır. Örneğin, Yapı Kredi bankasının kredi kartının 5 yıl boyunca kullanılması ve düzenli ödenmesi durumunda bu banka kişiye özel fırsat sunacaktır.

Ziraat Bankası çiftçilere özel fırsatlar sunarken bazı bankalar KOBİ’lere özel fırsatlar sunmaktadır. Bu sebeple kişinin başvuracağı bankayı önceden seçmesi gerekmektedir.

Vade Oranının Belirlenmesi

Vade arttıkça kredinin toplam maliyeti de artmaktadır. Bu sebeple kişi krediye başvurmadan önce vade oranını belirlemek zorundadır. 60 ay vade seçeneğinde aylık taksitler düşük olsa da toplam maliyet fazla olduğu için kişinin minimum vade seçeneğini seçerek toplam maliyetini düşürmesi önemlidir.

Aylık taksit tutarı belirlenirken de kişinin ödeyebileceği tutarı iyi belirlemesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişi kredilerini düzenli ödeyemez ve kredi notu düşer.

Kredi Başvuru Evrakları

Bankalar kredi verirken çeşitli evrak talebinde bulunurlar. Bunların başında; kimlik kartı ve maaş bordrosu gelmektedir. Özel sektör çalışanları maaş bordlarını çalıştıkları şirketin muhasebe departmanından alabilir. Memurlarda ise durum farklıdır çünkü sigorta primleri düzenli ödendiği için bankalar bu kişilerden ek olarak maaş bordro talebinde bulunmayabilir.

Kişinin ek olarak kira geliri varsa ve başvuracağı tutar yüksekse bu gelirlerin belgesi de bankaya verilmelidir.

İşletme sahiplerinde ise durum farklıdır. Esnaflar ve işletmeler krediye başvururken vergi levhası ile başvuru yapmak zorundadır. Vergi levhası üzerinden banka, kişinin işletmesinin kestiği faturaları ve gelir beyannemesini görebilir. Bu gelir üzerinden kişi değerlendirilmektedir.

Konut kredisi çekecek olanların ise ilgili konutun tapu fotokopisini bankaya vermesi gerekmektedir. Konut ipotek verilerek kredi çekilecek ise yine tapu fotokopisi talep edilecektir.

Kredi Başvuru Yöntemleri

Gelişen teknoloji ile birlikte şubeden başvuru yöntemi artık tek seçenek değildir. Kişiler SMS veya İnternet bankacılığı üzerinden de kredi başvurusu yapabilir. Çekilecek olan tutar yüksekse kişinin şubeden başvuru yapması gerekmektedir. Çekilecek olan tutar 10.000 TL’nin altında ise mobil uygulamadan veya İnternet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapılabilir. Bu kredi türlerinde başvuru hemen yanıtlanmakta ve ilgili tutar kişinin hesabına yatırılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.