Ana Sayfa Krediler Kira Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Kira Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Kira kredisi, kiracılar ile ev sahipleri arasında sorunsuz bir alışveriş gerçekleştirmek için bankalar tarafından verilen yeni bir hizmettir. Bu kredi ile birlikte kira sahipleri kiraladıkları evin 12 aylık kredisi çekerek ev sahibine verebilir. Kira aydan aya yapılan bir ödeme olsa da bu kredinin iki tarafa da sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır.

Kira Kredisi

Ev sahipleri bu kredi türü ile bir senelik kira, depozito ve diğer masrafları bankadan tek kalemde tahsil edebilmektedir. Kira yıllık alındığı için anlaşılan tutarın üzerinden %15 gibi bir iskonto uygulanıyor ki bu durum kiracı için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Kiracı ilgili yıl içerisinde işsiz kalması veya sağlık sorunları sebebiyle çalışamaması durumunda banka ev sahibine kira bedelinin %80’ini ödemektedir. Bu avantaj sayesinde kiracı bir nevi kira bedelini sigortalatmış olmaktadır.

Kira kredisi için ev sahibi ile yapılan bir sözleşme yeterli. Kişinin geliri ve borç-limit oranı kredi çekmesi için yeterli ise bu krediyi rahatlıkla çekebilir. Ev sahibi ve kiracı için büyük avantajlar sağlayan bu krediyi birçok banka vermektedir.

Kira Kredisi kavramı ilk olarak ABD’de ortaya çıkmış bir kavramdır. ABD’de başlayan bu yeni finansal hizmet birçok Avrupa ülkesinde yürürlüğe geçmiş durumda. Ülkemizde kişilerden yoğun talep alındığı için TEB, Albaraka, Türkiye Finans ve Vakıfbank kira kredisi hizmetini devreye sokmuştur.

Kira kredisindeki genel faiz oranı %1,20 dır. 3 ay ertelemeli de çekilebilen bu kredinin vadesi 12 ay ile sınırlıdır. Türkiye Finans’da ise faiz oranı %1,40 olarak belirlenmiş. Vakıfbank’ın ise hizmeti çok farklı çünkü kira bedeli aylık veya yıllık olarak da ödenebiliyor.

Nüfus cüzdanı, kiralanacak olan evin tapusu ve gelir belgesi talep edilen evraklar arasında.

Kira Kredisinin Avantajları

Ev sahiplerinin en büyük sorunu kiracılarından tahsil edemedikleri kira bedeli. Bu kredi ile ev sahipleri kiracılarından yıllık kira bedelini tek kalemde alabiliyor. Kiracı ise düşük faiz oranları ile bu kirayı aydan aya ödeyebiliyor. Kiracı için en büyük avantaj ise sağlık sorunu sebebiyle işsiz kalması durumunda aylık kira bedelinin büyük kısmının banka tarafından ödeniyor olması.

Bu krediyi çekebilmek için iyi bir kredi notuna ve gelir bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Yasal takip süreci yaşamış kişilerin bu krediden yararlanması oldukça zor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz