Ana Sayfa Bankacılık İş Bankası Dosya Masrafını Geri Alma

İş Bankası Dosya Masrafını Geri Alma

İş Bankası Dosya Masrafını Geri Alma
İş Bankası Dosya Masrafını Geri Alma

Dosya masrafı uzun yıllar boyunca pek çok banka tarafından kredi kullanım durumlarında müşterilerden tahsil edilmiştir. Dosya masrafının tahsil edilmesinde ilk dönemlerde sorun yokken bir müşterinin dava açması ile işler tam tersine döndü.

Müşteriyi haklı bulan tüketici mahkemesi dosya masrafının iade edilmesine karar verdi. Bu karar ülke çapında yaklaşık 5 milyon banka müşterisi için emsal niteliğinde bir karar oldu.

Dosya Masrafı İadeleri Nasıl Başladı?

Bankaların dosya masrafı tahsil etmeleri herhangi bir problem teşkil etmese de bu tahsilat sonrasında bankanın dosya masrafına da faiz uyguladığını gören banka müşterisi durumun doğru olmadığını belirterek bankaya başvurdu.

Bankadan olumlu sonuç alamayan müşteri daha sonra tüketici mahkemesine başvuru yaparak dosya masrafını geri almayı başardı. Bu karar pek çok benzer durumun yaşanmasını sağladı.

İş Bankası Dosya Masrafını Almak Mümkün mü?

Tüketici mahkemesinin kararından sonra bankalar da birer birer dosya masraflarını ödemeye başlamıştır. İş bankası müşterileri de haklarını talep ettiklerinde bu durum banka tarafından kabul edilmiş ve ödemeler yapılmıştır.

Banka mahkemenin kararını bildiği için müşterilerin başvurularına olumsuz cevap vermemektedir. Bu nedenle dosya masrafını almak isteyen müşteriler bankayı arayarak taleplerini iletebilirler. Dosya masrafının faiz uygulanan kısmı ve faizli tutarı iade edilmektedir. Geri kalan kısmı tahsis ücreti olarak kesildiği için iade edilmez. Bu nedenle dosya masrafının tamamının verilmemesi normaldir.

Son Dönemlerde Dosya Masrafı Alınıyor mu?

Dosya masrafı adı altında alınan hizmet kaldırılmıştır. Bunun sebebi dosya masrafı kelimesinin kredi kullanıcıları üzerinde olumsuz etki yaratmasıdır. Kredi başvurusu yapan kişilerin kredilerinin onaylanması durumunda kişiye kredi tahsis ücreti yansıtılmaktadır. Bazı bankalar bu tahsis ücretini kredinin tutarından düşerek ödeme yaparlarken bazı bankalar da toplam ödenecek tutarın üzerine eklerler.

Kredi tahsis ücreti ilk dönemlerde dosya masrafı adı altında başlatılan ücret ile aynıdır. Dosya masrafının sonraki dönemlerde kredi faizine dahil edilmesi bu sorunun yaşanmasına sebep olduğu için tahsis ücreti sadece kredinin ödenmesi sırasında ve tek seferlik olacak şekilde alınmaktadır. Bu ücretin faize tabi tutara dahil edilmediği özellikle belirtilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz