Pandemi Sosyal Ekonomik Destek Yardımına Başvurusu Nasıl Yapılır

Pandemi Sosyal Ekonomik Destek Yardımına Başvurusu Nasıl Yapılır
7 Nisan 2020 00:29 | Son Güncellenme: 21 Nisan 2020 13:59
0
A+
A-

Dünyada yayılan koronavirüs salgını aynı zamanda ülkemizde de yaşanmaktadır. Salgın nedeniyle gündelik çalışanlar işini kaybedenler iş yerini kapatanlar, yani bu salgın nedeniyle asgari yaşam düzeyini gelirini kaybedenler için #Bizbizeyeteriz Biz Bize Yeteriz kampanyası ile birlikte devlet tüm kanalları ve imkanları seferber edilmiştir.

işten çıkartılan ücretsiz izne ayrılan kişilerin durumu zaten devlet tarafından SGK aracılığı zaten bilinmektedir. şimdilik tespit çalışmaları yapılmaktadır ve en kısa sürede ilgililere ulaşılacaktır. Devlet kimseyi mağdur etmemek için gece gündüz çalışmaktadır. Yine gündelikçi yevmiyeci gibi ara elaman ve hizmet sektöründe çalışanlar için ise çalışmalar devam etmektedir. Yapmanız gereken altta bulunan iki kanaldan da başvurunuzu oluşturmanız.

Faz 1 ve Faz 2 olarak adlandırılan ödemeler hali hazırda sosyal Yardımlaşmada Kayıtları bulunanlara yapılmış ve süreç tamamlanmıştır. 3. Faz Ödemeleri hane başı Bin TL olarak yapılacak olan yardımı daha önce faz 1 ve 2 döneminde alanlara verilmeyecektir. İlk defa başvuranlara ödenecektir. Başvuru e devlet üzerinden olacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının E-Devlet Üzerinden “Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu” almaktadır. Talep almaya başlayan ve dar gelirliye veya işini kaybedenlere destek olmak için başvuruları almaya başlamıştır. Yardımlar öncelikle talep toplama olarak alınacak olup kısa sürede yardım talep eden ve kısa bir ön inlemeden geçen herkese ayni ve nakdi yardım yapılacaktır. Gıda desteği ile birlikte aynı zamanda Salgın sona erene ve ekonomik hayat düzene girene kadar salgın mağdurlarının desteklenmesine devam edilecektir.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada aile başı bin tl yardım yapılacaktır. ve başvurular e-devlet üzerinden yapılacaktır.

3. Faz 1.000 TL (Bin) Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ulaştırılacak olan yardıma başvuru için kişisel e-devlet şifreniz ile birlikte başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Kişisel bilgilerin ve sorulan soruların doğru cevaplanması yardımın daha çabuk ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Yoğunluğun önlenmesi adına; tc kimlik numarasının son hanesi;

0 olan vatandaşların pazartesi, 2 olan vatandaşların salı, 4 olan vatandaşların çarşamba,6 olan vatandaşların perşembe,8 olan vatandaşların cuma günlerinde başvuruları alınacak olup, buna dikkat etmeniz gerekiyor aksi halde başvurunuzu gününde yapmazsanız başvurunuz kabul edilmez

Başvurunuzu yaparken aynı handen tek kişinin başvuru yapması gerekir aynı evde bir kişiye ödeme çıkacaktır mükerrer başvurular süreci uzatacaktır.

Başvuru link: https://turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu

Açık Kapı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile yardım talep ve başvuruların İlgili Valilik ve Kaymakamlıklara ilan edilen telefon numaraları ile yapılmasını belirtti. Açık kapı uygulaması aracılığı ile yardım talepleri alınmamaktadır.

Değerli ziyaretçimiz talepleriniz İlçe Kaymakamlığı aracılığı iletiniz yada Valililik kanalı ile taleplerinizi iletebilirsiniz. Bunun için Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından ilan edilen numaraların aranması, Yine Mahalle muhtarınız ile irtibata geçebilirsiniz.

Ancak bazı iller acikkapi.gov.tr adresi üzerinden başvuru almaktadır. Örneğin Antalya Valiliği İsterseniz sizde ilinizden talebinizi bu kanaldan iletebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.