Ana Sayfa Bankacılık EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT, bankalar arası para transferine verilen isimdir. Bu işlem sadece bankaların çalışma saatleri arasında gerçekleşmektedir. Eğer bankaların çalışmadığı saatlerde yapılırsa ilgili işlem bir sonra ki mesai saatinde gerçekleşir. Birçok vadesiz hesapta bu işlemden ücret alınmaktadır. Bu yazımızda ise EFT işleminin iptalinin nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Hesabın özelliklerine göre EFT limitleri çok yüksek olabilmektedir. EFT esnasında yanlış bilgiler girilirse ilgili tutar gönderen kişinin hesabına geri gelir. Eğer EFT yaparken girilen IBAN bir başkasının ise veya yanlış bir işlem yapılmış ise bu işlemin iptal edilmesi gerekmektedir.

EFT işlemleri Banka Genel Müdürlüğü tarafından denetlendiği için iptal edilebilmesi için bu kurumun EFT işlemine onay vermemesi gerekmektedir. İnternet bankacılığı veya mobil uygulama kullanan kullanıcıların bu işlemi iptal etmesi çok kolaydır. EFT menüsünde “bekleyen transferler” sekmesinden ilgili EFT işleminin iptali sağlanır. Yine bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da işlemin iptali sağlanabilir. Tabi ki EFT işlemleri bankaların çalışma saatleri içerisinde çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir bu sebeple kullanıcıların acele etmesi gerekir.

Başarılı EFT Nasıl İptal Edilir?

Eğer EFT işlemi kullanıcının istemediği bir hesaba gitmiş ise bu işlemin iptali söz konusu değildir. Kullanıcı bu işlemi kendi rızası ile yaptığı için bankalar mağduriyet oluşmaması adına bu işlemleri iptal etmezler. Yukarıda anlattığımız şekilde 1 numaranın yanlış yazılması durumunda eğer ilgili isim doğru ise bankalar düzeltme yaparak bu işlemi gerçekleştirirler. Bu yüzden EFT yapmadan önce işlemi birkaç kez kontrol etmekte fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz