Dövize Çevrilebilir Mevduat Nedir Nasıl Açılır Uygulanır

Dövize Çevrilebilir Mevduat Nedir Nasıl Açılır Uygulanır

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılan açıklama ile döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve dalgalanma için alınan tedbirler kapsamında dövize çevrilebilir mevduat hesaplarının açılabilmesi için çalışma yapıldığını belirtmesinin ardından Bankalar Birliği Başkanı tarafından da açıklama geldi, yapılan açıklamada;

dövize çevrilebilir mevduat” sistemine kamu ve özel bütün bankaların dahil olabileceğini söyledi. çakar ”vade sonundaki faizli bakiyenizle o günkü kur seviyesinde paranızın geldiği noktada hangisi yüksekse onu alacaksınız. vade sonundaki faizli bakiyenizle o günkü kur seviyesinde paranızın geldiği noktada hangisi yüksekse onu alacaksınız” dedi.

örneğin: 100.000 tl’niz var. ve bu parayı bir ay vadeye yatırdığınız ve andaki kur 10 tl olsun. siz 10.000 dolar karşılığı parayı mevduata yatırdınız. vade sonundaki paranızda 102.000 tl olacak. eğer vade sonu kur 10 liranın altındaysa 102.000 tl alacaksınız. vade sonundaki kur 11 tl olursa 110.000 tl alacaksınız. burada Dolar arttması halinde paranız sanki dolar yatırımında gibi aynı şekilde kazanç sağlayacak.

Ara oluşan farkı ise devlet tarafından karşılanacaktır. Yine Kamu bankaları ile birlikte tüm özel bankalardan da bu hesabın açılması mümkün olacaktır.

Dövize (Dolar ve Euro) Çevrilebilir Hesap Nasıl Açılır?

Bu hesabın açılması için öncelikle bankalar tarafından mevduat hesabı tanımlaması gerekmektedir yani sistemlerinde aktif etmeleri gerekir. Burada Kişisel hesaplardan Mobil İnternet Bankacılığı İnternet Bankacılığı yada bizzat bankaya gitmek suretiyle hesaplar aynı vadeli hesap açılır gibi açılacaktır.

Bu hesap sadece bireysel müşteriler için açılacaktır. Eğer herhangi bir bankanın mobil veya internet bankacılığını kullanıyor iseniz dolar euro yada vadeli hesap kadar kolay açılacaktır. Ancak bunun için Sizin çalıştığını bankanın da altyağısını hazırlaması gereklidir Muhtemelen bir kaç iş günü içinde işlemin tamamlanacağını da bilmeniz gerekir.

dövize çevrilebilir mevduat, Ne Kadar Kazanır nasıl hesaplanır dövize çevrilebilir Dolar Euro mevduat Hesaplama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.