Ana Sayfa Kredi Notu Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

 

Kredi Kayıt Bürosu, tüm bankalardan elde ettiği veriler ile tüm kişi ve kurumlara ilişkin olarak oluşturduğu kredi notu; çeşitli servisler aracılığıyla öğrenilebilir. Nitekim tüketicilerin bankacılık işlemlerini kayıt altına alması ve kredi notu adı altında değerlendirmesi için tüm bankaların bir araya gelerek oluşturdukları Kredi Kayıt Bürosu, kredi notu bilgilerini öncelikle bankalar ile paylaşmaktadır.

Bankalar Aracılığıyla Kredi Notu Öğrenme

Kişi ve kurumlara ait kredi notu bilgilerini KKB üzerinden temin eden bankalar; internet bankacılığı, mobil bankacılık ve SMS yöntemleri ile bu bilgileri müşterine vermektedir. Ancak bankadan bankaya değişmekle beraber bankalar bu hizmetleri karşılığında ortalama 10 TL civarında bir hizmet bedeli talep etmektedir. Bu açıdan doğrudan doğruya kredi notunuzu bankadan öğrenmek isterseniz ücretli olarak öğrenirsiniz. Ancak bankadan kredi talebinde bulunmanız halinde banka kendi sistemi üzerinden kredi notunuzu inceleyeceği için müşteri temsilcinizle görüşerek kredi notunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Findeks ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi Kayıt Kurumu tarafından bireysel veya kurumsal müşterilerin kredi notu, kredi risk raporu gibi sorguları yapabilmesi için hayata geçirilen findeks sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak findeks sitesi üzerinden yapılacak bireysel sorgularda 5 ila 15 TL arasında değişen işlem ücretleri ödemeniz gereklidir.

Findeks sistemi üzerinden ücretsiz kredi notu öğrenmeniz mümkün değildir fakat gold, Premium sorgulama paketleri adı altında sunulan kampanyalardan birine katılmak suretiyle sorgulama masraflarınızı düşürebilirsiniz.

Cep Telefonu ile Kredi Notu Öğrenme

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi büyük telefon operatörleri, kullanıcıların kredi notlarını kısa bir SMS ile öğrenmesine imkan veriyorlar. SMS ile kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler; TC kimlik numaralarını ve doğum yıllarını aralarında bir boşluk bırakmak suretiyle yazıp 1122’ye göndererek kolaylıkla kredi notlarını öğrenebilirler. Ancak telefon operatörleri, yapılan her işlem için 10 TL civarında bir hizmet bedeli talep ederler. Bu nedenle para vermeden kredi notu öğrenmek isteyenler için cep telefonu ile sorgulama yapmak doğru bir yöntem değildir.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Taktiği

Kişi veya kurumlara ait kredi notlarını, ücretsiz olarak sunan herhangi bir servis bulunmamaktadır. Nitekim internette ücretsiz olarak kredi notu sorgulaması yaptığını iddia eden sitelerin ne kadar güvenilir olduğu tartışmaya açıktır. Ancak ücretsiz olarak kredi notunu öğrenmek isteyenler için uygulamada bir yöntem vardır.  Kredi notunu öğrenmek isteyenler; telefon operatörlerinin mağazalarına giderek kredi notlarını ücretsiz sorgulatabilirler. Turkcell, Vodafone gibi markalar, taksitli olarak telefon sattıkları için müşterilerinin kredi notlarını kendi sistemleri üzerinden sorgularlar. Bu açıdan bir telefon mağazasına gidip telefon alacağınızdan bahisle kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz