Ana Sayfa Bankacılık Bankaların Çeyiz Hesabı Faiz Oranları Nelerdir?

Bankaların Çeyiz Hesabı Faiz Oranları Nelerdir?

Bankaların Çeyiz Hesabı Faiz Oranları Nelerdir?
Bankaların Çeyiz Hesabı Faiz Oranları Nelerdir?

Evlilik kredisi ve çeyiz hesabı uygulamaları, yeni evlenen ve evlenecek olan çiftlere uygulanan bir hizmettir.

Evlenecek olan çiftler, çeyiz parası almak istiyorlarsa çeyiz hesabı açmaları gerekmektedir. Çeyiz hesabı açıldığında, bu hesap üzerinden birikim yapılması ön koşuldur. Bundan dolayı evlenme arifesinde olan birçok genç çift, çeyiz hesabı açtırmak için banka şubelerine başvurmaktadır.

Yeni Evlenen Çiftlere Verilen Devlet Katkısı

Devlet tarafından verilen evlilik desteği için açılması gereken hesaplarda, en az 3 yıl boyunca birikim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Çeyiz hesabı açacak ve evlenecek olan çiftlerin, ilk evliliklerini yapmaları da gerekmektedir. Devlet tarafından verilecek katkı için bir diğer şart ise, çeyiz hesabı açma işlemlerinin en geç 24 yaşında yapılması gerekiyor.

24 yaşında açılacak olan çeyiz hesabında birikmiş olan meblağı çekebilmek için ise, en geç 27 yaşından önce evlenilmesi ve evlenildiğine dair resmi belge olan evlilik cüzdanının ilgili birimlere ibraz edilmesi gerekmektedir.

Çeyiz hesabında yapılan birikimlerin, evli çiftlere geri ödemesinde ise, çeyiz hesabının açıldığı banka aracılık yapacaktır. Haksız bir şekilde devlet tarafından verilen çeyiz desteğinde yararlanıldığı ortaya çıkarsa, hesapta bulunan miktarın üzerine gecikme faizi uygulanarak bu tutar geri alınacaktır.

Çeyiz Hesabı Destek Oranları

Bankalarda açılacak çeyiz hesabındaki birikimlere devlet tarafından verilecek katkı oranları devlet tarafından belirlenmiştir. Bu oranlar, bankaların kendi inisiyatiflerinde bulunarak arttırılabilir.

Çeyiz hesabıyla alakalı yapılan tebliğe göre, devlet tarafından verilecek olan çeyiz hesabı desteği, hesapta biriken miktarın %20’sini aşamayacaktır.

Devlet tarafından verilecek çeyiz hesabı destek oranları şu şekildedir:

  • Düzenli bir şekilde yapılacak ödemelerin süresi 36 ay ile 47 ay arasında olacak birikimlere, hesaptaki miktarın %10’u kadar 6.500₺’yi geçmeyecek şekildedir.
  • Düzenli bir şekilde yapılacak ödemelerin süresi, 48-59 ay arasında belirlenmiş olan birikimlere, toplam birikim miktarının %22’si kadar ve 7.500₺’yi geçmeyecek şekilde devlet desteği verilir.
  • Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzerinde olacak birikimlerin, hesapta bulunan birikimin %25’i kadar ve 9.000₺’yi geçmeyecek şekilde devlet desteği verilir.

Çeyiz hesabı faiz oranları, hesap açtığınız bankanın faiz oranlarına ve ödeme planının her döneminin başında değiştirilebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz