Banka Kasa Kiraları Ne Kadardır?

Banka Kasa Kiraları Ne Kadardır?
1 Şubat 2021 16:39
0
A+
A-

Kiralık kasa uygulaması günümüzde oldukça yaygındır. Kasa kiralama hizmeti birçok kişinin işini kolaylaştıran bir işlemdir. Türkiye’de hizmet vermekte olan 27 bankanın birçoğu çeşitli şubelerinde bu hizmeti vermektedir. Bu şubelerin hangileri olduğunu bankaların internet sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Peki banka kasası kirası ne kadar tutmaktadır? Banka kasa kiraları 2020 fiyatları ve 2021 fiyatları ne kadardır? Merak edilen soruların cevaplarını sizler için yazımızda derledik. Bankada kasa açtırmak istiyorsanız uygun fiyatlı kira imkanlarından yararlanmak için bankaların farklı opsiyonlarını değerlendirmeniz gerekir.

Banka Kasa Kirası Ne Kadar?

Kiralık kasa fiyatı bankadan bankaya değişiklik gösterebilen bir durumdur. Tüm bankalarda küçük, orta ve büyük boy olmak üzere çeşitli boyutlar bulunmaktadır. Elbette bu fiyat kasanın kiralanma süresine göre de farklı ücretlendirmelere tabi tutulur.

Örneğin banka kasa kiraları Vakıfbank için kiraladığınız kasa boyutuna ve kiralama sürenize göre hesaplanacaktır. Tahmini bir fiyattan bahsedilecek olursa, küçük boy bir kasanın yıllık ücret bedeli 250 TL ve 700 TL aralığında bankadan bankaya değişebilmektedir. Kiraladığınız kasanın 7/24 hizmetinin bulunması fiyatın artmasına neden olacaktır.

Kiraladığınız kasanın boyutu arttıkça ücreti de artacaktır. Kasa kira bedelini hesaplamadan önce hangi bankadan ne kadar ücrete tabi olarak hizmet alabileceğinizi araştırmalısınız. Bankaların kasa kiralama ücretleri dönemsel ve yıllık olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle banka kasa kiralama fiyatları hakkında detaylı bilgiyi bankaların kendi sayfalarından edinmeniz önerilir.

Kiralık Kasa Sahibi Dışında Biri Tarafından Açılabilir mi?

Kasa kiralama işlemi yaptığınızda ve kiralık kasa sözleşmesini kabul ettiğinizde size verilen kasayı açacak iki anahtar teslim edilecektir. Bu anahtarlardan biri size diğeri ise yedek olarak bankaya verilir. Olası bir durumda sözleşme kapsamında bankanın kasayı açma yetkisi bulunmaktadır. Ancak kasanın açılmasına ilişkin sözleşmede yer alan esaslar dışında kasanın açılması mümkün değildir.

Kasa eğer tek bir kişi tarafından kiralandıysa ve kasanın bir ortağı yoksa; kiralayan kişinin ancak noterden onaylı vekaletname vermesiyle tayin edilen kişi tarafından açılabilir. Bunun dışında sözleşme süreniz boyunca tek başına kiraladığınız bir kasayı bir başkası açamaz.

Ortak Kasa Kiralama Şartları

Bankaların bireysel kasa kiralama hizmeti olduğu gibi ortak kasa kiralama hizmeti de bulunmaktadır. Ortak banka kasa kiralama şartları aslında bireyselden çok farklı değildir. En fazla 3 kişi ile birlikte ortak bir kasa kiralamanız mümkündür.

Ortak olarak kullanılacak bir kasa için ilk olarak kiralayacağınız kişilerle birlikte ortak bir banka hesabı açmalı ve ortaklık sözleşmesi imzalamalısınız. Sözleşme imzalandıktan sonra, sözleşmeye dahil kişilere kasa anahtarları verilir ve ortaklar kasayı kullanabilirler.

Kiralık Kasa Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Kiralık kasa ücreti sözleşme yapılırken peşinen ödenir. Sözleşme süresi dolduktan sonra eğer sözleşme uzatılmayacaksa kasanın boşaltılması beklenir. Eğer süre dolmadan önce kasayı boşaltmazsanız sözleşme otomatik olarak yenilenmiş olur.

Kasanın kira ücreti kiralama sırasında ödediğiniz depozito ücretinden tahsil edilir. Yani sözleşme yaparken ödemiş olduğunuz depozitoyu geri alamazsınız. Eğer bir sonraki dönemde tekrar ödeme yapmaz ve sözleşme süresini geçirirseniz, kiralamış olduğunuz kasa noter huzurunda açılır ve kasa içerisinden çıkan tüm eşyalar kayıt altında tutulur.  

Kasa Kiralama İşleminde Hangi Belgeler Gereklidir?

Bu belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir fakat genel olarak gerekli olan belgeler bellidir. Bu belgeler temel olarak;

  • nüfus cüzdanı,
  • vesikalık fotoğraf,
  • ikametgah belgesi
  • 3 aylık abonelik gerektiren bir faturadır. 

Yukarıda yer alan belgeleri tamamlamadan banka kasa kiralama işlemi gerçekleştiremezsiniz. Kasa kiralamadan önce belgelerinizi tamamlamaya özen göstermelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.