Ana Sayfa Banka Dışı Finans Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu izni ile Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların sayısı 30’u geçti. Bu bankalar birbiriyle rekabet ederek müşterileri kendi bünyesinde toplayabilmek adına eskisine göre daha kolay kredi ve kredi kartı  verebiliyorlar. Ancak her ihtimalde bir bankadan kredi alabilmek için kredi talep eden kişilerin kredi notlarının yüksek olması, gelirlerinin bulunması gereklidir.

Bu kapsamda daha önce hiçbir banka ile etkileşimi olmamış yahut aldığı kredi ve kredi kartı borçlarını ödememiş olan kimselerin bankadan taşıt, konut ve yaihtiyaç kredisi alabilmesi pek mümkün değildir. Hal böyle olunca insanlar, ihtiyaçlarını karşılamak adına banka dışında para veren kurumlara, şahıslara yöneliyorlar.

Türk Ceza Kanunu uyarınca suç sayılmasına rağmen insanların nakit ihtiyaçlarını tefecilerden aldıkları yüksek faizli kredilerle karşıladığını söyleyebiliriz. Nitekim tefecilerden, kuyumculardan yahut beyaz eşyacı gibi BDDK izni dışında bu işi yapan kişilerden alınan paralar yüksek faizli olduğu için ileride daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle bankalara kredi talebinde bulunan ancak talebi kabul edilmeyen kimselerin BDDK izni kapsamında kredi veren kurum ve kuruluşlara yönelmesini tavsiye ederiz.

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurum ve Kuruluşların Listesi

Bankların, riskli olarak nitelendirdiği ve kredi vermekten kaçındığı kişilere yine BDDK izni ile faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar tarafından ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi verilebilir. Bu kurum ve kuruluşlar genellikle başka alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin yan kuruluşu olarak kurulmuş olup ana şirketten temin edilecek araç, gayrimenkul yahut mal için kredi vermektedir. BDDK tarafından izini olup kredi veren kurum ve kuruluşlar şunlardır;

  1. Koç Holding – Fiat

Koç Holding tarafından Türkiye’de satışı gerçekleştirilen 0 kilometre Fiat markalı araçlar için Koç Holding bünyesinden aracısız olarak kredi verilmektedir.Özellikle bankalardan kredi alamayan kişiler için peşinatsız olarak taşıt kredisi seçenekleri sunulur

  • Orfin Finansman Şirketi

Bankalar dışında taşıt kredisi veren finansman şirketlerinden birisi olan Orfin finansman şirketi, Renault ve Dacia markalı araç almak isteyenler için kredi desteği vermektedir. Piyasa koşullarına göre ortalama faiz oranlarına sahip Orfin Finansman şirketinden kredi alınması halinde araç için ayrı bir peşinat ödenmesine de gerek kalmaz.

  • ALJ Finansman

Sıfır kilometre araç sahibi olmak isteyenlere peşinatsız olarak kredi sağlayan ALJ Finansman şirketi, Toyota, Renault, Hyundai, Wolkswagen, Opel ve Ford gibi markalar için kredi desteği vermektedir. Finansman kuruluşları arasında en geniş müşteri portföyüne sahip olan ALJ Finansman şirketinden, kredi almanız nispeten daha kolay olur.

  • DD Finansman

Ev sahibi olmak isteyen ancak bankalardan kredi alamayanlar için iyi bir alternatif olan DD Finansman, piyasa şartlarından bir tık daha yüksek oranlarla konut kredisi sağlamaktadır. Ayrıca diğer bankalara kredi borcu bulunan kimseler içinde DD Finansman tarafından kredi borcu kapatma kredileri de sunulmaktadır.

  • Evkur

Ev ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan nakit paraya sahip olmayanlar,Ev-Kur tarafından verilen kredilere başvurabilir. Ev – Kur, müşterilerine aldıkları ürün kadar kredi sağlayarak bu ürünlerin bedellerinin vadeli olarak ödenmesine imkan tanımaktadır. Bu kapsamda bankadan kredi alamayan ama ev eşyası almak isteyenler Ev – Kur firmasından alışveriş yaparak aynı zamanda kredi kullanmış olurlar.

  • Turkcell Finansman

Türkiye’nin en büyük operatör şirketi olan Turkcell, kendi markası altında sattığı ürün ve hizmetleri ile cep telefonu almak isteyen müşterilerine finansman desteği sağlamaktadır. Turkcell’den kredi alabilmek için herhangi bir kredi başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Öncelikle kurum içerisinde bulunan faturalarınızı düzenli ödemeniz halinde istediğiniz ürünü vadeli olarak satın alabilir ve böylece kredi kullanabilirsiniz.

  • Şeker Mortgage Finansman

Şekerbank’ın yan kuruluşu olan Şeker Mortgage Finansman şirketi, bankalardan konut kredisi alamayan kişilere, ev sahibi olabilmeleri için daha uygun oranlardan konut kredisi vermektedir. Şeker Mortgage ile alınan evler için 30 seneye kadar vade öngörülebildiği için Şeker Mortgage sayesinde kolaylıkla ev sahibi olunabilir.

  • Mercedes Benz Finansman

Bankaların kredi vermediği kişilere Mercedes Benz firması tarafından taşıt kredisi verilmektedir. Otomobil, kamyonet, kamyon, otobüs gibi büyük bir yelpazede ürün çeşitliliğe sahip olan Mercedes firması, kendine ait sıfır araçları satın almak isteyen alıcılara peşinatsız olarak kredi vermektedir.

  • Tırsan Finans

Bankalar dışında kredi veren kuruluşlara baktığımızda genel olarak sıfır araçlar için kredi verdiklerini görmüşsünüzdür. Ancak Tırsan Finans firması, ikinci el araçların alınması için de kredi vermektedir. Ancak kredi kapsamında alınacak olan aracın firma tarafından incelenmesi ve onaylanması gereklidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz