Ana Sayfa Banka Dışı Finans Senetle Araba Veren Kişi ve Kurumlar

Senetle Araba Veren Kişi ve Kurumlar

Araba sahibi olmak isteyen insanların, günümüzde araba sahibi olabilmesi için araç firmaları, araba galerileri birçok kampanya düzenlemektedir. Normal şartlarda araç sahibi olmak isteyen insanlar, satın almak istedikleri araçların satış fiyatı üzerinden en az %25 bedelini peşin olarak vermeleri gereklidir. Ancak ekonominin durma noktasına gelmesi ve araba satışlarının düşmesi nedeniyle birçok araba firması kampanya düzenlemeye başladı. Bazı araba galerileri; otomobil sahibi olmak isteyen ancak bankalardan kredi alamayan kimselere kendi bünyesindeki finansman kuruluşlarından kredi desteği sağlarken bazı firmalardan senet karşılığında araba veriyor.

Senetle araba veren kişi ve kurumlar, Türkiye’nin her yerinde bulunmaktadır. Genellikle ikinci el araç satan galeriler bu ödeme yöntemini kabul etse de nispeten sıfır araçların da senetle alınması mümkündür. Senet karşılığında araba veren yerler genellikle İstanbul’un Bağcılar, Pendik, Tuzla, Beylikdüzü gibi ilçelerinde yer alan araba galerileridir. İstanbul dışında senet karşılığında araba veren kurum ve kişileri; Adana, Mersin, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi büyük şehirlerde de bulabilirsiniz. Ayrıca tanıdık bir galericiniz varsa; normalde senet karşılığında satış yapmamasına rağmen size özel olarak senetle araba verebilir.

Senetle araba veren kişi ve kurumlar arasında internetten ikinci el araba satışı yapan Bibip, Wowwo, biraraba gibi araba satış siteleri de vardır. Oturduğu bölgede senetle araba satan galeri bulamayan kimseler bu siteler üzerinden de almak istedikleri aracı bulabilirler.

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senet karşılığında araba almak için öncelikle aracın satışının yapıldığı günkü satış fiyatı üzerinden senedin vadesine göre belirli miktar vade farkı eklenir. Ardından arabayı alacak kişi, araç bedelini kaç taksit ile ödeyecekse o adette senet düzenlenir. Akabinde aracı satın alan kimse, taksitlerini ödedikçe senetlerini teslim alır ve borcundan kurtulabilir. Ancak aracı satın alan kişinin senetleri vadesinde ödememesi halinde aleyhine icra takibi başlatılabilir ve galeriden alınan araç üzerine haciz uygulanabilir.

Senetle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senetle araba almak, bankadan taşıt kredisi çekemeyen ve nakit parası da bulunmayan tüketiciler açısından oldukça faydalı bir yoldur. Ancak senet karşılığında araba alırken, mağdur duruma düşmemek için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

  • Arabanın Sıkıntıları

Senetler, sebepten bağımsız olarak düzenlediği göz önünde bulundurulduğunda senet karşılığında alınan araba, senetlerin ödenmesinden evvel hatalı, kusurlu olduğu anlaşılsa dahi senetlerin ödenmesi gereklidir. Bu nedenle ileride sıkıntı yaşanmaması adına senetlerin galeriye teslim edilmesinden evvel arabanın iç ve dış iyi bir muayeneden geçirilmesi gereklidir. Aksi halde ileride oluşabilecek tüm arızalar, alıcı tarafından karşılanacaktır.

  • Banka Aracılığıyla Ödeme

Galeriden senet karşılığında alınan araçların, mülkiyeti ilk etapta alıcıya devredilmez. Senetlerin ödenmesinden sonra aracın devri gerçekleştirilir. Bu nedenle ileride yaşanabilecek her türlü hukuki uyuşmazlığa karşı, senet ödemelerinin banka aracılığıyla yapılması ve senedin banka aracılığıyla teslim alınması mantıklı olacaktır. İhtimal dahilindeki tüm hukuki davalarda, banka aracılığıyla yapılan ödemeler alıcı açısından ciddi bir delil kabul edilecektir.

  • Araç Sözleşmesi

Araç sözleşmesi, alınacak aracın hangi özelliklere sahip olduğu, hangi bedel üzerinden alıcıya satıldığı ve bedelinin ne suretle ödeneceği, devrinin nasıl yapılacağı hususlarını içeren bir yazılı metindir. Bu nedenle satışı gerçekleştirilen araçlarla ilgili yaşanacak tüm hukuki sorunlarda yol göstermesi açısından araç sözleşmesi düzenlenmesi önemlidir.

  • Araba Bedeli ve Vade Süresi

Senet karşılığında araba alınması halinde araç bedellerinin 36 aya varan vadelerle ödenmesinden dolayı aracın satış fiyatının üzerine ciddi bir vade farkı konmaktadır. Bu nedenle mağdur olmak istemeyen kimselerin olabildiğince kısa vadede ödeme yapması ve mümkünse vade farkının ödenmemesi konusunda pazarlık yapmadan araç almayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz