Ana Sayfa Banka Dışı Finans Basit ve Etkili Tasarruf Yöntemleri

Basit ve Etkili Tasarruf Yöntemleri

Kişisel finansın temelini birikimler oluşturur. Birikimin temelini ise tasarruflar oluşturur. Bu yazımızda ise basit fakat etkili tasarruf yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu yöntemlerle ayda 1000 TL gibi bir tasarruf yaparak geleceğinizin temellerini atabilirsiniz.

Kahve ve Çay

Özel sektörde çalışan kişilerin en çok tercih ettiği içeceklerin başında kahve ve çay gelmektedir. Ülkemizde de kahve ve çay kültürü yaygın olduğu için harcanan parada oldukça fazladır. Öğle molasında dışarıda kahve veya çay içmek yerine bunu evden getirerek tasarruf sağlayabilirsiniz. Eğer böyle alışkanlıklarınız yoksa bu tasarruf yöntemi sizi ilgilendirmeyebilir fakat bu yöntemle günde 5 TL ayda ise 100 TL gibi bir rakamı kenara atabilirsiniz.

Yemek

Giderlerin büyük kısmını ise yemek oluşturmaktadır. Bir insanın günde 3 öğün yemek yediğini var sayarsak eski bir yöntem olan sefer tasları veya tapper adı verilen kaplarda evde hazırlanan yemekle tasarruf sağlanabilir. Dışarıda 20 TL olan bir yemeği evde 10 TL’ye hazırlamak mümkündür. Bu şekilde günde 10 TL, ayda 20 iş gününde ise 200 TL gibi bir rakamdan tasarruf edilebilir.

Akaryakıt

Benzin, mazot veya lpg gibi akaryakıtlara son zamanlarda indirim gelse de hala daha çok pahalı. Yakın mesafe yerlere yürümek hem sağlıklı hemde ücretsizdir. Yine bir iş arkadaşı ile aracı paylaşmakta yakıt giderlerini azaltacaktır. Kişisel araba yerine toplu taşıma tercih etmekte tasarruf yöntemlerinin başında gelir. Bu şekilde de ayda 150 – 200 TL gibi bir rakam kenara atılabilir.

Spor Aktiviteleri

Ülkemizde spor özellikle fitness son zamanlarda çok popüler hale geldi. Spor salonlarının aidatlarının 100 TL’den başladığı düşünürsek, parklarda veya evde spor yapmakta ayda 100 TL gibi bir rakamın cebinizde kalması anlamına gelir. Eğer spor alanında ciddi hedefleriniz yoksa ve kariyer düşünmüyorsanız dışarıda temiz havada yapılan bir koşu yeterli olacaktır.

Toplu Alışveriş

Alışveriş ise harcamaların temelini oluşturur. Haftada 10 kilo pirinç veya 20 adet makarna tüketen bir aile bunları toplu alarak veya haftalık indirimlerle alarak büyük tasarruf edebilir. 4 kişilik bir aile de ise tasarruf edilen tutar çok daha fazla artmaktadır. Toplu alışverişlerde pazarlık şansınızın arttığını unutmayın.

10 Saniye Kuralı

10 saniye kuralı geçerli ve başarılı bir tasarruf yöntemidir. Bir ürünü almadan önce 10 saniye düşündüğünüzde o ürünü almaktan vazgeçebilirsiniz. Vazgeçilen ürünler de gerekli ihtiyaçlar olmadığı için bu şekilde de tasarruf edilebilir.

Yukarıda ki yöntemlerle ayda 1000 TL’lik tasarruf etme şansına sahipsiniz. Özellikle büyük şehirde yaşayan biriyseniz bu yöntemlerle geleceğinizi daha kolay inşa edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz