Ana Sayfa Krediler Askerlik Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar
Askerlik Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Askerlik borçlanması için kredi veren bankalar hangileridir? Vatanı görevlerini yerine getirmekte olan erkek bireyler askerlik borçlanması için banka kredisi çekebilir miyim? gibi sorular sormaktadır.

20 yaşını geçmiş her erkek birey askerlik görevi yapmak zorundadır. Eğer kişi askerlik yapmadan önce sigortalı olarak bir işte çalışıyor ise askerlik görevi boyunca devlet tarafından sigortaları yatırılmaktadır. Kişi çalışmıyor olsa bile sigorta girişi var ise askerlik süresi boyunca primleri devlet tarafından kişinin isteği doğrultusunda yatmaktadır. Yatırılan bu sigorta kişi askerdeyken yatırıldığı için askerden sonra istediği bir vakitte geri ödeyebilir. Bu sayede kişi erken emeklilik şansına sahip olabilmektedir. Zaman kaybı yaşanmaması açısından askerlik borçlanması SGK tarafından erkeklere sunulan avantajlar arasındadır.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

2020 yılı için en düşük askerlik borçlanma aylığı 941,76 en yüksek 7000,06 TL’dir.  Askerlik borçlanması günlük 36 TL’dir. Bu tutar kişinin askerlik yaptığı gün sayısı boyunca hesaplanır. Kişi askerliğini bitirdiği andan itibaren borcunu ödediği zaman prim gününden düşürülür.

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Çekme

Peki askerlik borçlandırılması için banka kredisi çekilebilir mi? Devletin herhangi bir şekilde bu konu hakkında bir malumatı bulunmamaktadır. Bu nedenle bankalardan askerlik borçlanması için kredi çekme imkânı pek yoktur. Bunun için kişi kendisine özel kredi çekerek askerlik borçlanmasını kapatabilir. Ardından bu borçlanmayı vadeli olarak ödeyebilir. Askerlik borçlanması yapmak devletin erkeklere vermiş olduğu haklardan biridir. Askerlik borçlanması sayesinde kişi erken emeklilik şansına sahip olur. Bu sayede askerlikte geçirmiş olduğu süre boyunca prim almaya devam eder. SGK tarafından herhangi bir şekilde askerlik borçlanması için kredi çekme olanağı bulunmamaktadır. Fakat askerlik yapmış olan bir birey kendi imkanları ile kredi çekerek askerlik borçlanmasını kapatabilir.

Askerlik Borçlanması Hesaplama

Askerlik borçlanması hesaplama işlemi yapılırken askere gittiğiniz tarih baz alınır. Askerde geçirdiğiniz süre boyunca askerlik borçlanma ödeneği ne kadar ise bu süre onla çarpılır. Elde edilen sonuç SGK askerlik borçlanmasıdır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması yapmak için kişi gerekli belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne başvuru yapmak zorundadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz