Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Çek Sorgulama ve Çek Ticaretinin Riskleri

Çek Sorgulama ve Çek Ticaretinin Riskleri

Ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluk sebebiyle likidite problemi söz konusu. Nakit sıkıntısından dolayıda kıymetli evrakla ticaret giderek popülerleşiyor. Senet ve çek, kıymetli evrak sınıfına giren ve yükümlülüğü olan varlıklardır. Bu varlıklarla ticaret yapmanın nakit parayla ticaret yapmaya oranla riskleri bulunmaktadır.

Çek ile Ticaret Yapmak

Çek karşılığında araba, ev, arsa veya iş yeri satışı yapılabilir. Çekin senede oranla daha fazla yükümlülüğü bulunmaktadır. Örneğin, senedin ödenmemesi durumunda kişiye icra dosyası açılabilir ve mahkeme süreciyle kişiden para tahsil edilebilir. Senedi imzalayan kişinin mal varlığı ve geliri yoksa kişi hapis cezası ile karşı karşıya kalmayacaktır ve tahsilat süreci zorlaşacaktır. Çekte ise durum farklıdır. Karşılıksız çek yazmanın cezası hapistir. Hapis cezasının yanında devlet ek olarak kişiye maddi cezai işlemde uygulamaktadır. Çekin caydırıcılığı daha fazla olduğu için çekle ticaret yapmak daha güvenilirdir.

Çek Sorgulama

Günümüzde bankaların kişilere verdiği çekler karekod içermektedir. Bu karekod aracılığı ile çeki kesen kişinin geçmiş finansal işlemleri takip edilebilir. Çeki yazan kişi daha önce yazdığı çekleri ödemiş ve herhangi bir yasal takip süreci yoksa o kişiden alınan çek daha güvenilir olacaktır.

İnternet bankacılığı üzerinden Risk Raporu Sorgulama – KKB Risk Raporuna tıklayarak risk raporu alabilirsiniz. Bankadan bankaya farklılık gösterse de çekler genellikle bu şekilde sorgulanmaktadır. Risk sorgulaması ücretli bir işlemdir ve bankadan bankaya göre değişir.

Çeki kesen kişinin finansal geçmişinin mükemmel olması, o çekin vadesi geldiğinde ödeneceği anlamına gelmez. Bazı kişiler suni şirketler kurarak çek keser ve bu çekleri düzenli olarak öderler. Bu kişilerden alınan çekler sorgulandığında muhteşem bir profil ortaya çıksa da aslında kesilen tüm çekler profili şişirmek amacıyla kesilmiştir. Bu sebeple şirket sahiplerinden çok şahıslardan çek almak daha avantajlıdır.

Hatıra Çekleri

Büyük şirketler kestikleri çeklerin karşılığında nakit varlığı hesaplarında bulundurmaktadır. Hatıra çekleri ise iki dost arasında kesilen çeklerdir ve bunların bir teminat karşılığı bulunmamaktadır. Bu sebeple alınan çek ticaretin yapıldığı kişiden farklı ise çeki ilk kesen aranmalı ve iletişime geçilmelidir.

Toparlamak gerekirse, çekin caydırıcılığı olsa da çekle yapılan ticaretlerde büyük riskler bulunmaktadır. Vadeli bir evrak olduğu için çekle yapılan ticaret sonrası daha fazla kar edilme olasılığı olsa da sahip olduğu riskler sebebiyle nakit ticaret yapmak çok daha mantıklıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz