Ana Sayfa Krediler Ziraat Temel İhtiyaç Destek Kredisi Ne Zaman Onaylanır

Ziraat Temel İhtiyaç Destek Kredisi Ne Zaman Onaylanır

Küresel ölçekte yaşanan ve ülkemizi de etkileyen COVID-19 Koronavirüs salgınının ekonomik hayata, üretim ve istihdama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle uygulamaya alınan  “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası tarafından hane halkı geliri aylık 5.000,-TL ve altında olan bireysel müşterilere finansal açıdan desteklemek için yeni bir kredi uygulaması başlattı.

Bununla birlikte bir çok kişi 6 ay ertelemeli destek kredisine başvurdu. Peki Kredi ne zaman onaylanır? Başvuru sonucu öğrenme yada nasıl öğrenilir kısaca konu hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Ziraat Bankası Destek Kredisi Sonucu Öğrenme

Bilindiği üzere Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi kamu bankaları tarafından sağlanan bir kredi hizmetidir. Bu kredi kapsam olarak diğer kredilerden farklıdır. Bankadan ziyade asıl onay merci Kredi Garanti Fonu‘dur. Banka sadece başvurunuzu almaktadır ve bir nevi krediye aracılık etmektedir. Nihai karar kredi garanti fonu tarafından verilecektir.

Yaşanan yoğunluk ve milyonlarca kredi başvurusu düşünüldüğünde sürecin biraz uzaması olağan görülmelidir. Tek tek incelenen bu başvurular onaylandıkça başvuru sahibinin belirttiği telefon numarasına SMS olarak iletilecektir.

Konuya İlişkin 07/04/2020 tarihinde Açıklama Yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK; toplam 3.7 Milyon kişi başvuruda bulunmuştur, ödemeler bu hafta içinde başlayacağı şeklinde beyanda bulundu. Bununla birlikte 5 gün için tüm başvuruların sonuçlanacağı ve hesaplara paraların yatacağını belirtti.

SMS ile Başvuru Nasıl Öğrenilir?

Banka müşterisi değilseniz sorgulama yada şimdilik kesin sonuç alacağınız bir kalan bulunmamakla birlikte sonuç mutlaka size SMS olarak iletilecektir.

Yine Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusunu internet yada mobil bankacılık üzerinden yapan müşteriler İnternet veya Mobil Bankacılıktan girerek Kredilerim > Başvurularım kısmında kredisinin akıbeti hakkında bilgi alabilirler. Muhtemelen değerlendirmede görünecektir.

Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi Kaç Günde Onaylanır?

Şu an kesin bir bilgi vermek mümkün olmamak ile birlikte başvuru sayısının çokluğu ve tüm bankalardan yapılan başvuruların Kredi Garanti Fonu tarafından incelenerek onaylanacağı düşünüldüğünde sürecin 5-9 gün içerisinde sonuçlanması beklenmektedir.

Unutmayınız cevap gelmediği yada size SMS bilgilendirme yapılmadığı sürece değerlendirme aşamasından yani halan incelenmeyi bekleyen sırası gelmeyen başvuru olarak düşünebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz