Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Bankalar; bireysel yahut kurumsal müşterilerine ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi adı altında farklı şart ve koşullarda kredi teklifleri sunarlar. Bankalar ellerinde bulundurdukları vadeli paraları, işletmek amacıyla insanlara kredi vermeye çalışır. Ancak gelir elde etmek için verilen kredilerin borçlulardan geri alınması günümüzde oldukça sıkıntılı olmaktadır. Kredi verdiği müşteriden kredi alacağını tahsil edebilmek için yasal takip yolu […]

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı
6 Ocak 2019 11:30 | Son Güncellenme: 29 Kasım 2019 10:29
7
A+
A-

Bankalar; bireysel yahut kurumsal müşterilerine ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi adı altında farklı şart ve koşullarda kredi teklifleri sunarlar. Bankalar ellerinde bulundurdukları vadeli paraları, işletmek amacıyla insanlara kredi vermeye çalışır. Ancak gelir elde etmek için verilen kredilerin borçlulardan geri alınması günümüzde oldukça sıkıntılı olmaktadır.

Kredi verdiği müşteriden kredi alacağını tahsil edebilmek için yasal takip yolu dahil tüm yöntemleri kullanan bankalar, bu duruma düşmemek adına kredi başvurularını değerlendirirken kredi talebinde bulunan kişinin kredi notuna bakarlar. Kredi notu, bankaların bir araya gelerek oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenmekte olup kredi talep eden müşteriler hakkında bankada bir fikir oluşturmaktadır. Nitekim bankalar, kredi notu düşük olan kimselere kredi vermemeyi tercih ederler.

Bu kapsamda genellikle 1000 ve altında kredi notu bulunan kişi ve kurumların bankalardan kredi alabilmesi mümkün değildir. Bankalardan kredi veya kredi kartı alabilmek için en azından 1000 ila 1200 puan arasında bir kredi notuna sahip olmak gereklidir. Ancak bu halde bile ipotek yahut kefil göstermeden kredi alınamaz.

Kredi puanı 1499 ve üzerinde olan kişiler, bankalar tarafından risksiz kategoride değerlendirildikleri için bu kişilerin kredi alabilmesi daha olanaklıdır. Bu nedenle kredi notu 1500’ün altında olan kişiler, kredi notlarını yükseltmek suretiyle rahatlıkla kredi alabilirler.

Kredi Notu Sıfır Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Findeks kredi notu sıfır olarak gözükmesi, o kişi veya kurumun daha önce banka ile hiçbir etkileşimde bulunmamış, kredi veya kredi kartı kullanmamış olduğunu gösterir. Bu anlamda bu kişilerin kredi notları belirlenemediğinden sistemde 0 olarak gözükür. Bankalar, müşterilerin risk durumunu belirlerken dikkate aldığı kredi notu, sıfır olması halinde bankanın elinde değerlendirmeye alınacak bir veri olmadığından kredi notu sıfır olanlara kredi verilmez.

Ancak kredi notu bulunmayan kimseler, bankalardan alacakları düşük limitli kredi kartlarından düzenli alışveriş yapmaları halinde kısa süre içerisinde o kişiye ait kredi notu hesaplanacaktır.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir Mi?

KKB tarafından bankalardan alınan veriler ışığında oluşturulan kredi notu, bankaların kredi taleplerinde dikkate aldığı ilk unsur olduğunu söylemiştik. Nitekim kredi notu düşük olanlara kural olarak bankalardan kredi verilmez. Ancak bazı; müşteri çekmek ve kredi notu düşük olanlara şans tanımak amacıyla düşük kredi puanına sahip olanlara da kredi veriyor.  Bu krediler genellikle senetsiz, kefilsiz olarak adlandırılarak sunulur.

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.