Ana sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde bankaların ilk aradığı şart kredi notudur. Kredi notu bir kişinin finansal geçmişini puanlayan bir sistemdir. Bankalar kredi notundaki puana göre kişileri çok riskli veya güvenilir olarak ayırmaktadır. 0 ile 1900 arasında verilen bu not, 1900 puana ne kadar yakın olursa kişinin kredi çekme olasılığı o kadar artmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Kredi Notu

Bu soruya net cevap verebilmek için kişinin başvuracağı kredi tutarı ve gelir bilgisi de önemlidir. Eğer kişi ayda 3000 TL gibi bir net gelire sahipse kredi için ayırabileceği tutar aylık 1500 TL’dir. Bu tutar ise bankaların koyduğu bir kuraldır. Bu hesapla 36 ay vadeli bir kredi için kişinin çekebileceği tutar maksimum 50.000 TL’dir. Eğer kişi kefil veya ipotek verebilirse alabileceği kredi tutarı daha fazla yükselecektir.

Diğer yandan, 1200 puanın üzerinde bir kredi notuna ve net gelire sahip kişilere bankalar kredi vermektedir. Kişi eğer bu puanın altında ise bu krediye genel merkez onay vermek zorundadır. Genel merkezlerin ise günümüz şartlarında kredilere onay vermediğini söyleyebiliriz.

Genel manada kredi çekebilmek için 1400 puan yeterlidir. Bu puana yakın bir kredi notuna sahip olan kişi geliri baz alınarak kredi çekebilir.

Kredi Notunu Arttırma

Eğer banka kredi vermemiş ise ve bunun sebebi kredi notu ise tekrar başvuru yapmak için beklemek zorundasınız. Yapılan her olumsuz kredi başvurusu kredi notunu düşürmektedir. Bu sebeple dijital veya şube ortamında başvuruyu bir kez yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kredi notunu arttırmak için düzenli ödemeler yapmak çok önemlidir. Mevcut bir krediniz varsa bu kredinin aylık ödenmesi gereken tutarı aksatmadan ödemeniz kredi notunuzu arttıracaktır. Diğer yandan, yüksek tutarlarda faturalara sahip olmak veya alışveriş yapmakta kredi notuna etki etmektedir. Tabi ki düzenli ödeme şartıyla.

Mevcut krediler sizi risk altına aldığı için kredi notu otomatik olarak düşmektedir. Örneğin, kredi aldınız ve aradan 6 ay geçti. Bu krediyi düzenli ödeseniz bile 2. kredi için risk teşkil edeceğinizden kredi çekmeniz çok zordur.

Otomatik ödeme talimatları da kredi notuna olumlu etkide bulunmaktadır. Kredi notunuzu bu şekilde arttırdıktan sonra 3 ile 6 ay arasında Findeks uygulaması üzerinden kredi notunuzun takibini yapabilirsiniz. Eğer kredi notunuz yükselmiş ise krediye başvurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here