Türkiye İngiltere Arası Ticaret ve Cari Açık Rakamı

Türkiye İngiltere Arası Ticaret ve Cari Açık Rakamı
11 Aralık 2018 20:00 | Son Güncellenme: 7 Ocak 2019 00:03
0
A+
A-

Haberlerde büyük bir şevk ile anlatılan Türkiye İngiltere arası ticaret cari açık konularını ele alalım. 1992 yılından beri 2,77 milyar dolar ile ekim ayına ait Türkiye’nin yaptığı rekor konuşuluyor. İhracat nasıl İngiltere’nin ithalatının önüne geçti? Gerçekten Türkiye büyüyor ve konumu giderek iyileşiyor mu?

Türkiye 2018 yılının cari açığı 46 milyar dolardır. Bu da şu demek oluyor. Türkiye bu yıl ticaret için 46 milyar dolar fazla ödeyen teknik terimi ile cari açık veren ülkedir. Ekim ayında 2,66 milyar dolar sadece ekim ayında cari açığın 2,66 milyar dolar kadarı ile İngiltere tarafında olmasıdır. Bu durum ülke içerisindeki stokların satışı ile gerçekleşmiştir. Türkiye İngiltere arası ticaret iyi analiz edilir ise geçen yıllarda İngiltere’nin en büyük ihracat kaynaklarından bir kaçının el değiştirmesi de dikkate alınmalıdır görülebilir. Bu İngiltere’den yapılan ithalatın düşmesi anlamına gelirken el değiştiren markaların temini için farklı ülke ile yapılan ithalatın artması anlamına gelmiştir. Türkiye cari açık rakamı için değişken oluşturmamaktadır.

Türkiye ile İngiltere hangi ürün ticaretinden mahrum kaldı ?

Türkiye İngiltere Arası Ticaret Ürünleri

Land Rover ve Mini markaları sahibi İngiltere bu iki büyük markadan vazgeçti. Zamanında İngiltere’nin sömürgesi olan Hindistan Tata araba markasını üretmesi ile ekonomisini büyütmeye başladı. Boynuzun kulağı geçtiği günlerde ise Land Rover markasını İngilizlerden satın aldı. Bu durumda dünyanın en pahalı arabalarını üreten Land Rover’dan toplanan para İngiltere yerine Hindistana girmektedir. Bu da İngiltere açısından cari açık oluşturmaktadır. Buna rağmen Türkiye’nin oluşan döviz kurları neticesinde kredi çekip araç alabilecek durumdan düşmesi eldeki stokları para karşılığı elden çıkartması sadece İngiltere değil tüm dünya ülkelerine ihracatını arttırmış ülke içi tüketimi ise azalmıştır. Ülke stoklarının tükenmesinin ardından ete uygulanan ithalat gibi döviz ile tekrardan yurt dışından arayışa girecektir. Bu durumda ise döviz kurlarının değişmemesi elde olmayacaktır.

Türkiye 2018 cari açık beklentisi

Türkiye 2018 cari açık beklentisi 30 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Türkiye ekonomisi büyümesi için cari açığın tersine dönmesi ihracatın ithalatı geçmesi gerekiyor. Bizim üretimlerimizin ham maddesi dahi yurt dışından geldiği için fabrikalarımızın geri ödemesi en düşük olan bankalara yönlenmesi kaçınılmazdır. Ancak aynı para biriminde yurt dışına borçlanan fabrikaların olası kur değişimlerinde büyük zararlar ederek kapanmasının örneklerini Türkiye’de sürekli görmekteyiz. Bu yüzden geri ödemesi en düşük olan kredi TL bazında kullanmaları daha doğrudur.  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 11 aralık günü yaptığı konuşmada şirketlerden borçlanmaması gerektiğini Türkiye ekonomisi için kredi kullanım limitlerini düşürmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.