Ana Sayfa Krediler Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?
Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi sicili nasıl düzeltilir? Normal yaşantımızdaki yaptığımız tüm pozitif ve negatif hareketler bize yansır. Eğer hukuki bazda önemli yanlışlar yaparsak bunlar adli sicil kaydımıza işlenir. Aynı şekilde kredi alıp kredi kartı kullanıp borçlarımızı zamanımızda ödememişsek kredi sicilimize işlenir. Bir benzetmeden öte gerçek boyutta herkesin bir kredi sicili bulunmaktadır.

Geçmişe yönelik tüm bankacılık hareketlerinizin işlenerek oluşturulduğu sicile göre finansal kuruluşlar güvenilirliğinizi ölçerler. Bu yüzden hayatımızdaki diğer konulardaki önemi burada da göstermeli ve kötü profil oluşturmamak adına çaba sarf etmeliyiz. Örneğin çevrenizden kötü bir sicili, notu olduğu için kredi çekemeyen insanların sorunlarını sık sık dinleriz. Yine kafaya takılan sorulardan birisi bozuk kredi sicili nasıl düzeltilir yönündedir. Sicilin geçmişin tamamını içermesinden dolayı düzeltmek de bir o kadar zordur ve uzun zaman istemektedir.

Kredi Sicili Temizleme ve Düzeltme

Hepimizin farklı bankalarda çeşitli nitelikte hesaplardı vardır. Yine bu bankaların arasında bağ bulunduğunu düşünmüyorsanız ya da bir borcun ötekini ilgilendirmediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bütün bankalar, müşterilerinin kayıtlarını Kredi Kayıt Bürosu‘na göndermektedir. Buradaki uzmanlar tarafından tüm verilerinizi değerlendirilir ve hakkınızda finansal profil oluşturulur. Siz bilmeseniz bile kredi almak isteğinizde öncelikle buraya bakılarak yol çizilir.

Örneğin kredi borcunuzu ya da kredi kartı ekstrenizde yazanları ödememişseniz yavaş yavaş bozuk bir görüntü çizmeye başlarsınız. 90 günlük sürede hala ödemediyseniz şahsınıza yönelik yasal takip başlatılır. Bu da kredi sicili bozuldu demektir ve nasıl düzeltilir sorusunun başladığı noktadır. Böylece kredi sicili temizleme ve düzeltme için epey zamanınızı alacak olan kara listeye giriş sağlamışsınızdır.

Geçmişiniz ve siciliniz Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulduğu için borcunuzu ödedikten sonra yasal takipten ve kara listeden çıkmak adına 5 yıl beklemeniz gerekmektedir. Bu süreçteki başvuruda bulunduğunuz kredili ürün kullandırma hizmetleri dönüşleri olumsuz olacaktır.

Kredi notunu yükseltmeden farklı olarak birkaç hamle ile kredi sicili düzeltme yoluna gidemezsiniz. Halihazırda mevcut borçlarınızı kapatarak ilk adımı atmalısınız. Yüksek miktarlarda borçtan söz ediyorsak bankalardan veya çeşitli kurumlardan yapılandırma tarzında taleplerde bulunabilirsiniz. Aksi taktirde süreç daha da uzayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz