Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Norveç Vizesi Nasıl Alınır? Norveç Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Norveç Vizesi Nasıl Alınır? Norveç Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Norveç, İskandinav yarımadasının tam kuzeyinde yer almaktadır. Norveç’in doğusunda İsveç, kuzeydoğusunda Rusya ve Finlandiya bulunmaktadır. Batı kısmında ise Atlas Okyanusu bulunan Norveç, gelmek isteyen Türk vatandaşları için vize talebinde bulunur. Pasaport bordo olan Türk vatandaşları Norveç vizesi almak zorundadırlar. Yeşil, gri ve siyah pasaportlu vatandaşlar ise 90 gün için bu vizeden muaf tutulmuşlardır. Yine de kısa ve uzun süreli seyahatler için bazı ek belgeler istenebilir.

 Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç vizesi almak için iki farklı yere başvuru yapabilirsiniz. Eğer Norveç’e kısa süreli bir seyahatte bulunmak istiyorsanız yapmanız gereken işlemleri, vize merkezinde yapabilirsiniz. Yapmak istediğin seyahatler uzun süreli ise konsolosluklara başvurmanız yeterli olacaktır. Başvuru yapmak için öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Randevu aldınız yer size Norveç’e neden gittiğinizi, ne kadarlık bir süre için gittiğinizi veya buna benzer sorular sorabilir. Bundan sonrası ise sizden bazı evraklar isteyebilirler. İstemiş oldukları bu evrakların her birini poşet bir dosya içine koyarak götürmelisiniz. Randevunun verildiği tarihte döndü bir yerinde olmanız zorunludur.

Norveç Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

0-6 yaş arası çocuklar için vize başvuru ücreti talep edilmez. vize ücretleri alınmak istemem güzelim türüne göre değişse de Ortalama olarak 60 ile 140 Euro arasındadır. Norveç’e hangi amaçla gittiğinizi belirterek almanız gereken vize türü hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ödemeniz gereken ücreti ödemediğini sürece, vize başvuru işlemleri başlamayacaktır. Başlasa bile reddedilme ihtimali çok yüksektir. Eğer başvurunuzda eksik ya da yanlış bir bilgi varsa konsolosluk başvurunuzu reddetme hakkına sahip olacaktır.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her ülkede olduğu gibi Norveç’in de bize vermek için istemiş olduğu bazı evraklar mevcuttur. Bu evrakların yanında konsolosluk, Norveç’e gitme sebebinize göre sizden farklı ek belgeler de isteyebilir. Peki Norveç vizesi için gerekli olan evraklar nelerdir? İşte Norveç vizesi için gerekli olan evraklar:

 • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olan ve içinde 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport
 • Vize başvuru formu (Ancak bu bize başvuru formunun İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir)
 • 2 adet kişiye ait nüfus cüzdan fotokopisi
 • İngilizce olarak hazırlanmış bundan vize başvuru dilekçesi
 • İçinde en az 3 bin TL bakiye bulunan ve son 3 aya ait olan banka hesap dökümanları
 • Tapu, ruhsat, ehliyet ve belge fotokopileri gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30 bin Euro teminatlı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Avustralya’ya yanına gideceğimiz kişiden alınması gereken 1 adet davetiye belgesi
 • Konaklama yapılacak yer ile ilgili belgeler
 • Uçak biletleri
 • Kişinin statüsüne ve işine göre hazırlanması gereken belgeler

Yukarıda bahsettiğimiz bu evrakların hepsinin bir poşet dosya içinde bulunması gerekmektedir. Başvuru belgenizde eksik ya da yanlış bilgi bulunduğu zaman, konsolosluk vizenizi reddetme hakkına sahiptir. Başvurular reddedildiği zaman başvuru ücreti size geri ödenmeyecektir. Bu yüzden vize başvurusu yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Norveç Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

eğer Norveç vizesi almak istiyorsanız doldurmuş olduğunuz başvuruların ya da vermiş olduğunuz belgelerin hiçbirinde yanlış ya da eksik bir bilgi bulunmaması gerekmektedir. Başvuru belgenizde veya ek belgeleriniz de bu tür bir sorunla karşılaşıldığında vize başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır. Aksi takdirde vize başvurunuz değerlendirmeye alınmaz ve reddedilir. Ayrıca vize almak için ödemiş olduğunuz vize başvuru ücreti de size geri ödenmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz