Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? İsveç Vizesi Nasıl Alınır? İsveç Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İsveç Vizesi Nasıl Alınır? İsveç Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İskandinav Yarımadası’nda bulunmakta olan İsveç’in asıl adı İsveç Krallığı’dır. İsveç’in batısında Norveç, doğusunda ise Finlandiya bulunmaktadır. İsveç kralına gitmek isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, İsveç vizesi almak zorundadırlar. Diplomatik ve hususi pasaporta sahip olan Türk vatandaşları ise 90 gün boyunca bu vizeyi almaktan muaf tutulurlar. Peki İsveç vizesi nasıl alınır? İsveç vizesi başvuru ücreti ne kadardır? İsveç vizesi almak için gerekli olan belgeler nelerdir? İsveç vizesi başvuru şartları nelerdir? Bu ve bunun gibi konular hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İsveç Vizesi Nasıl Alınır?

İsveç vizesi almak için öncelikle, konsolosluktan ya da yetkilendirilmiş bizi acentalarından randevu almanız gerekmektedir. Bu randevuları yüz yüze alabileceğiniz gibi konsolosluğu veya yetkilendirilmiş vize acentalarının internet sayfasından da alabilirsiniz. Almış olduğunuz randevu tarihinde istenilen yerde bulunmanız zorunludur. konsolosluklar ya da yetkilendirilmemiş vize acentaları tarafından size verilmiş olan başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde konsolosluklar veya yetkilendirilmiş vize acentaları bize başvurunuzu iptal edebilir. Bu yüzden size verilmiş olan formu doldururken dikkatli olmanız ve formu doldurduktan sonra birkaç kez formunuzu kontrol etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bunun dışında konsolosluk tarafından sizi belirtilmiş olan bize başvuru ücretini de ödemeniz zorunludur.

 İsveç Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İsveç vizesi başvuru ücreti, dönem dönem değişebildiği için İsveç vizesi başvuru ücreti hakkında tam bir bilgi söylemek mümkün değildir. ancak siz bize başvurusu yapmadan önce konsolosluktan ya da yetkilendirilmiş vize acentalarından güncel bilgiler edinebilirsiniz. Vize ücretleri ise Ortalama olarak 65 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak bu beden sadece vize harç ücretidir. Yani yapılacak olan ek hizmetler bu ücrete dahil değildir. Bu yüzden yapılmış olan ek hizmetler için sizden ek bir ücret talep edilebilir.

İsveç Vizesi Sahibi Olmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öncelikle İsveç vizesi sahip olmak için vatandaşların gerekli evrakları doldurmuş olması gerekmektedir. Bu evraklar, kişinin İsveç’e ne için gittiğine ve ne kadarlık bir süre için gittiğine göre değişebilmektedir. Ancak herkesin ortak olan bazı vize belgeleri bulunmaktadır. Peki İsveç vizesi sahibi olmak için gerekli olan belgeler nelerdir? İşte İsveç vizesi sahibi olmak için gerekli olan belgeler:

 • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olan ve içinde 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport
 • Vize başvuru formu (Ancak bu bize başvuru formunun İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir)
 • 2 adet kişiye ait nüfus cüzdan fotokopisi
 • İngilizce olarak hazırlanmış bundan vize başvuru dilekçesi
 • İçinde en az 3 bin TL bakiye bulunan ve son 3 aya ait olan banka hesap dökümanları
 • Tapu, ruhsat, ehliyet ve belge fotokopileri gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30 bin Euro teminatlı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • İsveç’e yanına gideceğimiz kişiden alınması gereken 1 adet davetiye belgesi
 • Konaklama yapılacak yer ile ilgili belgeler
 • Uçak biletleri
 • Kişinin statüsüne ve işine göre hazırlanması gereken ek belgeler

İsveç Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İsveç vizesi sahibi olmak için ilk ve en önemli şart konsolosluk veya yetkilendirilmiş vize acentaları tarafından sizden istenilmiş olan başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmaktır. İkinci şart ise size belirtilmiş olan vize başvuru ücretini zamanında ödemektir. Bu şartları sağladığınız zaman konsolosluk vize başvuru değerlendirmenizi başlatacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz