Ana Sayfa Krediler Konut Kredisi Alırken Yapılan Masraflar Nelerdir ? 2019

Konut Kredisi Alırken Yapılan Masraflar Nelerdir ? 2019

Konut Kredisi Alırken Yapılan Masraflar Nelerdir

Alınabilecek en düşük faizli kredi türüdür. Düşük faiz kullanmanın da bir bedeli tabi ki vardır. Konut kredisi alırken yapılan masraflar nelerdir en güncel 2019 bilgileri. Konut kredisi için masraf toplamı kaç para tutuyor biliyor musunuz ? Sadece faiz oranının düşük olması yetmiyor çünkü eksper ücret, tahsis parası, sigortalar gibi ek ödemeler ile onaylanacak krediniz için para kaybediyorsunuz. Herkesin hayali olan ev sahibi olmak için yapılan masrafları inceleyelim.

Bazı projeler için Halkank ve Ziraat Bankası 0.98 konut kredisi faizi ile yardımcı olabiliyor. Ancak konut kredisi kullanmanın ağır bedelleri bulunuyor. Bunların toplamı 5.000 TL ye kadar çıkabiliyor. Ayrıca eksperin değer değeri ne ise banka maksimum %75 ini karşılayarak kendisini garanti altına almaktadır. Üzerini farklı bir şekilde ev sahibi ile anlaşmanız gerekmektedir. Konut kredisinden yararlanmanız için kesinlikle gelir beyanında bulunmanız gerekiyor. Gelir gösteremeyen kişiler kredi kullanamazlar. Kredi sicil notu olarak bilinen KKB yada bir diğer adı ile Findex notu yeterli olması gerekiyor. Garanti için alacağınız eviniz ipoteklenecek. Banka %75 ini karşıladığı için %25 lik kalan kısmı da yine bankanın teminatı içerisine dahil olmaktadır. Konut kredisi alırken yapılan masraflar nelerdir tek tek inceleyelim.

Konut kredisi faizi

Kredi Tahsis Masrafı Ne Kadar ?

Kullanacağınız kredi miktarı üzerinden %0,05 oranında kesinti yapılmaktadır. Yani 200.000 TL konut kredisi kullanan kişi 1.000 TL kredi tahsis masrafı ödemek zorundadır.

Konut Kredisi Ekspertiz Masrafı

Almak istediğiniz evinizin değeri banka tarafından belirlenmesi gerekiyor. Bankanın kendi anlaşması olduğu özel eksper firmalarından size bilir kişi tahsis edilir. Bu kişi evinizin piyasa değerini ölçer. Yazdığı rapor içerisinde krediye uygun olup olmadığını da aslında eksper berlirler. Krediye uygun ise piyasa ederinin %75 ini kullanabilmek üzere bankaya yazı yazar. Bu raporlamalar için eksper masrafı ortalama %1 civarındadır ve bankalara göre çeşitlilik gösterebilmektedir.

Zorunlu Hayat Sigortası

Kredi çeken kişinin vefatı durumunda bankaya kredi tutarını ödemesi için sigorta istenmektedir. Hayatınızı sigorta altına almanın bedeli yaşınız ile doğru orantılı artmakta olup ortalama 200 TL civarında zorunlu hayat sigortası yaptırmanız anlamına geliyor.

konut kredisi masrafları

Zorunlu Konut Sigortası

Binanızı her türlü oluşabilecek değer kayıplarına karşı sigortalamak zorundasınız. Yıkılması, bir yerinin yıkılması, doğal afetlerden zarar görmesi gibi aklınıza gelecek her türlü dönüşümü eksperin gördüğü hale geri döndürebilmesi için de 200 TL civarında zorunlu konut sigortası yaptırmanız gerekiyor. Dask ta ayrıca istenen deprem sigortasıdır. Bunun için de ekstra 200 TL ödemeniz gerekecek.

Konut İpotek Masrafı

Aldığınız evi banka teminat altına almaktadır. Bunun için tapu dairesinde üzerine şer konulması gerekiyor. Konutunuz için tapu dairesinde ekstra 150 TL gibi şer masrafını da sizin karşılamanız gerekiyor. Ayrıca krediniz bittikten sonra üzerindeki ipoteği kaldırmak için de aynı tutarlarda masraf edeceğinizi unutmayın.

2019 Yılında konut kredisi alırken yapılan masraflar nelerdir merakı üzerine 5 ayrı dalda hesaplama yaptık. Konut kredisi almak için yapılan toplam masraf ortalama 200.000 TL kredi kullanımında 4.000 TL’yi bulmaktadır. Bunun dışında ayrıca faiz ödemesi yapacağınızı zaten biliyorsunuz. Masrafsız konut kredisi veren banka yoktur. Maddelerimizi incelediğimizde hak vereceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz