Hesaplarım Arası Virman Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hesaplarım Arası Virman Nedir ve Nasıl Yapılır?
26 Şubat 2020 15:54
0
A+
A-

Birden çok hesabı olan kişilerin çok yaptığı işlemlerden biri de Virman işlemleridir. Merak eden kullanıcılar için virmanın ne demek olduğundan ve nasıl bir şekilde yapılabileceğinden bahsedeceğiz. Virman oldukça önemli bir işlemler arasında yer almaktadır. Bankalarda bulunan hesaplarda virman işlemi yapılabileceği gibi diğer bir yandan da sermaye piyasaları araçlarında da rahatlıkla virman işlemleri yapılmaktadır. 

Virman işlemlerinin nasıl yapılacağından bahsetmeden önce virman işlemlerinin ne demek olduğundan bahsedeceğiz. 

Virman Nedir ve Nasıl Yapılır?

Virman işlemleri hesaplar arasında yapılan işlemler arasında gelmektedir. Fransızca virement sözcüğünden dilimize geçen bir kelime olan virman, transfer veya aktarım anlamına gelir. Virman daha çok bir bankacılık terimi olarak biliniyor olsa da geniş anlamda ticari işlemlerde bir hesaptan bir başka hesaba, para çekme ve yatırma işlemi yapmadan, tek bir işlemle para transfer edilmesini ifade eder.

Virman işlemleri her ne kadar havale ve EFT işlemleri ile birbirine benzese de aslında önemli noktalarda EFT ile havaleden ayrılmaktadır. Havale ile virman arasındaki en önemli fark ise para gönderilen kişi ile para alan kişinin hesabının aynı kişi olmasından kaynaklanmaktadır. Kişilerin aynı olmasından dolayı havale işleminden keskin çizgilerle ayrılmaktadır. Diğer bir deyişle virman işlemi yapılabilmesi için parayı transfer eden göndericinin ve transfer edilen fonların alıcısının aynı kişi veya kuruluş olması, gönderici ve alıcı hesapların bankanın aynı şubesinde bulunması gereklidir. 

Virman İşlemleri Nasıl Yapılır?

Virman işlemleri için öncelikle banka hesaplarının aynı kişiye ait olması gerekmektedir. Bununla birlikte bu hesapların mutlaka aktif bir şekilde olması gerekmektedir. Farklı kişilerin hesaplarına başka bankaların hesaplarına virman işlemlerinin yapılması mümkün olmamaktadır. 

Havale ve EFT işlemleri için para alınırken, virman işlemleri için para alınmamaktadır. Virman işlemleri için mesai saatleri içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Banka hesap kartı kullanılarak ATM’ler üzerinden, veya internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları kanalıyla banka mesai saatleriyle sınırlı olmadan tatil günleri de dahil olmak üzere her zaman gerçekleştirilebilir ve transfer edilen fonlar ilgli bilgi alabilirsiniz.  

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.