Halkbank Euro ve Dolar Devlet Tahvili Başvuru

Halkbank Euro ve Dolar Devlet Tahvili Başvuru
15 Aralık 2018 23:50 | Son Güncellenme: 7 Ocak 2019 00:02
0
A+
A-

Türkiye’nin ekonomik sıkıntısını atlatmak için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Halkbank Euro ve Dolar devlet tahvili başvuru süresi 17-21 aralık tarihleri arasında yapılacak. Eğer siz de hem Türkiye ekonomisine katkı sağlamak hem de yüksek faiz oranlarından yararlanmak istiyorsanız 17-21 Aralık tarihleri arasında Halkbank Devlet Tahvili başvuru süresini kaçırmayın.

Türkiye Neden Dövize Yüksek Faiz Veriyor ?

2018 yılında döviz kurlarında sert yükselişlerden kaynaklı  devletin borç ödemesi hesaplarında sapmalar olmaktadır. Giderek artan cari açık ve dış borç tutarının neredeyse yarısının 2019 yılı içerisinde ödemesi bulunuyor. Devlet borçlarını ödeyebilmek için vatandaştan destek bekliyor. Sizin yatıracağınız döviz tutarlarına yüksek faiz sunarak cazip hale getiriyor. 1 Yıllık olarak sunulan döviz cinsi tahvil ödemesi sayesinde Türkiye’nin borcu ötelenmiş oluyor. Sizden alınan paralar ile dış borcun taksitlerine katkı sağlanarak ödenmesi planlanıyor. Moody’s Türkiye notunu düşürmesi ile yurt dışından borç alabilmek oldukça zorlaştı. Türk Lirası tahvillerine yeterli talep toplanamadı. Bu durumda dövizden vazgeçmeyenler için yüksek faiz oranlarında devlet iç borçlanma yapacağını açıkladı.

Döviz Cinsi Tahvil Ne Demek

Halkbank Dolar Devlet Tahvili Faizi Ne Kadar ?

Halkbank Dolar Devlet tahvili faiz oranı %4 olarak açıklandı. Eğer Avrupa ülkesi para birimini kullanıyorsanız Halkbank Euro Devlet tahvili faiz oranı %2,5 yıllık kazanç sağlıyor. Benzer durumları altın ve diğer emtialar için de devlet güvencesi altında sunuyor. Yerli ve yabancı yatırımcılara yüksek faiz teklif ederek Türkiye içerisinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmayı hedefliyor. Tahvil alan kişiler hem devlet bütçesine yardımcı olacak hem de normal bankaların verdiği faizlerden çok daha fazlasını kazanmış olacaklar. Bu gün Burgan Bank hemen hemen aynı oranlarda mevduat faizi ile gündemde dikkat çekiyor. Devlet tahvilinde 1 yıl boyunca paranızı geri çekmeniz mümkün değildir ancak özel bankalar ile yapacağınız mevduat faizi anlaşması neticesinde ihtiyaç durumunuzda paranızı çekebilirsiniz. Şu durumda Halkbank Dolar devlet tahvili faizi Euro’dan daha çok getiriye sahip olduğunu gösteriyor.

Halkbank Devlet Tahvili Başvuru

Halkbank Euro ve Dolar Devlet Tahvili Başvuru

Online bankacılık üzerinden başvurunuzu gerçekleştirip yatırımınızı devlet güvencesinde yapabilirsiniz. Yatırım yapacaklar için en büyük uyarımız eğer daha önce devlet tahvili almadı iseniz vadesi dolmadan paranızı alamayacağınızı bilmenizi isteriz. Yatırdığınız paradan 1 yıl boyunca uzak durmanız durumunda hem ülke kalkınmasına hemde sizin açınızdan yüksek faiz ile paranızın geri dönüşünü kutlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.