Ethereum 2.0 Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

Ethereum 2.0 Nedir? Ne Zaman Çıkacak?
23 Eylül 2020 19:33
1
A+
A-

Ethereum 2.0, blockchain ağındaki performansı yükseltmek ve geniş çevrelere yayılımını sağlamak amacıyla, ağ içerisinde etkili değişikliklerin yapılacağı güncellemedir. Ethereum 2.0’nun, büyük yankı uyandıracak yepyeni özelliği: Proof of Work yani İş İspatı konsensüs algoritması (grup bireylerinin kalanı için en iyi kararı oluşturarak desteklediği grup için karar verme süreci) ile çalışmakta olan Mainnet’in, Proof of Stake (Hisse İspatı) algoritmasına geçiş yapacaktır. Bu yeni özellik sayesinde Ethereum ağında bulunan hız ve ölçeklenebilirlik seçenekleri üst seviyelere çıkarılacaktır.

Bitcoin mining yani Bitcoin madenciliği, Bitcoin piyasasında yapılan finansal işlemlerin onayını, transferleri sağlamak ve yeni Bitcoin’ler üretmek adına yapılan bir işlemdir. Blockchain’in temelinde, merkezi olmayan bir sistemle ayakta duran Bitcoin mining en hızlı blok üreten ve aynı zamanda işlemleri onaylayan kullanıcıya Bitcoin ödülünü verir.

Her yeni Bitcoin üretiminde oluşan blokların zorluk seviyeleri yavaş yavaş artmakta ve bundan dolayı Bitcoin mining yapacak bilgisayarların çok güçlü işlemcilere sahip olmaları gerekmektedir. Bitcoin mining hem blok zincirine yeni işlemler katmaktadır hem de yeni gelen Bitcoin’i serbest bırakmaktadır.

Ethereum’da Kullanılan “Proof of Work” Yani İş Kanıtı Nedir?

Proof of Work (PoW), belirlenen herhangi bir iş için bilgisayarların çalıştığını ispatlayan yönteme verilen isimdir. Proof of Work, yüksek işlem gücü ve zorluklarla dolu bir bulmacayı çözmekle aynı mantıktadır. Elindeki bulmacalar ne kadar zor olursa, çözümün bulunması bir o kadar kolay bir işlemdir.

Ethereum 2.0 Nedir?
Ethereum 2.0 Nedir?

Proof of Work algoritması Bitcoin ağında da kullanılır. Algoritma, madencilerin blok oluşumu için harcadıkları işlemin gücünü ispatladıkları bir yöntemdir aynı zamanda. Algoritmaya istinaden, yüksek miktarda işlem gücü isteyen görevi, başarılı bir şekilde başarabilen madenciye ödül verilir. Üçüncüsü geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen etkinlik: Bitcoin Harving sonrası Bitcoin ağında bulunan madencilere verilen 12,5 BTC ödülü 6,25 BTC’ye indirilmiştir.

Ethereum’da Kullanılacak Olan Proof of Stake Yani Hisse İspatı Algoritması Nedir?

Proof of Stake (PoS), blok zincirinde belli bir miktarda hisse ya da token sahibi katılımcıların blok oluşturma hakkı elde ettiği konsensüs algoritmasıdır. Bu algoritmayı kullanan ağlarda nodelar(düğümler), Proof of Work algoritmasındaki gibi mining yapmamaktadır. Yetkili kullanıcılar ise blok doğrulama hakkında sahiptirler.

Ethererum 2.0 Ne Zaman Çıkacak?

Bu sorunun cevabı henüz bir netliğe ulaşmış olmasa da, başlangıç için yapılan ilk açıklamada 2020 Ocak ayı hedef olarak gösterilmişti ve gördüğümüz gibi ertelenmek zorunda kalınmıştır. Ethereum 2.0 araştırmacılarından Vilatik Buterin başlangıcın 2020 senesi içinde yapılması gerektiğini söylese de, Justin Drake çıkış tarihi için Ocak 2021 tarihini işaret etmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.