Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?
28 Eylül 2020 18:04
1
A+
A-

Bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır? Yeni çıkan yasalar ile çalışanlar bireysel emeklilik sistemine otomatik dahil oluyorlar. Bireysel emeklilik istemeyenler ise nasıl iptal ettirecekleri konusunda arayış içerisindedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi yani BES olarak adlandırılan bu sistem kişilere zorunlu emeklilik dışında ikinci bir emeklilik imkânı tanıyarak insanların çalışamadıkları evrede gelir seviyelerinin yüksek olmasına katkı sağlayarak yaşam standartlarının düşmemesini amaçlamaktadır. Bireysel emeklilik sisteminin 9 Ocak 2017 de zorunlu hale geldi ve çalışanların maaşlarından %3’lük kesinti yapılarak elde edilen tutarlar kişilerin Bes hesabına yatıyor ve böylece kişilere tasarruf yapma imkânı sağlıyor. Bu durum bazı çalışanların işine gelirken bazı çalışanlar ise durumdan hoşnut kalmayarak bes hesaplarını kapatmak ve bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istiyorlar.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Ayrılabiliriz?

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise sistemden ayrılmak istiyorsanız 2 ay içerisinde iptal etmek için başvuruda bulunmuş olmanız gerekmektedir. Bireysel emeklilik iptallerinizi maaş aldığınız bankalardan yapabildiğiniz gibi aynı zamanda otomatik iptali için çalıştığınız kurumun insan kaynakları ile görüşebilirsiniz. İptal başvurusu yaptıktan sonra 10 gün içerisinde başvurunuz sonuçlanıyor ve sizlere bilgilendirme yapılıyor.

Bireysel Emeklilik İptali
Bireysel Emeklilik İptali

Devlet beş sistemine ödenen katkı paylarına karşılık gelen tutarın %25 ini kişilerin hesaplarına yatırıyor. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma durumu söz konusu olduğunda ise tarafınıza biriken tutar yatırılmadan önce bazı kesintiler olacaktır. Bu kesinti oranları ise bes sisteminden hak kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veyahut tasfiye gibi zorunlu sebeplerle ayrılma durumlarında %5, bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl kalmakla birlikte sistemden henüz emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılardan %10, sistemde 10 yılı doldurmadan ayrılan kişilerden ise %15 kesinti yapılmaktadır.

 Son olarak bireysel emeklilik iptal işlemlerini bankalar veyahut sigortalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Banka aracılığı ile bu sisteme dâhil olduysanız bankanızı arayıp emeklilik departmanı ile görüşerek iptal işlemi yapabilirsiniz. Aynı yöntemi sigorta şirketleri ile görüşerek de yapabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi her ne kadar bireylerin yüksek yararı gözetilerek yapılıyor olsa da bazen çeşitli nedenlerden ötürü kişiler bu sistemden çıkmaktadır ve bu bahsedildiği üzere oldukça kolaydır. Bireysel emeklilik iptali görüldüğü gibi oldukça kolaydır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.