Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

Devletten bakıcı parası nasıl alınır?
Devletten bakıcı parası nasıl alınır?

Devletten bakıcı parası nasıl alınır? Başvuru nasıl yapılır? Özellikle son yıllarda daha çok rağbet gören, çocuk ve kariyer arasında kalan annelere devlet tarafından sevindirici bir haber. Önceki zamanlarda bu yana çalışmakta olan annelerin evde bıraktıkları ya da doğum izni sona erdikten sonra bakacakları çocukları, onlara çalışma hayatında engel olacaklardır.

Bu duruma yönelik ekonomik ihtiyaçlarından dolayı çalışmak zorunda kalan anneler için hem toplum tarafından kadının Türkiye’de olan önemini arttırmak, hem de anneye destek verilmesine yönelik devlet, bakıcı parası ismi ile belirli bir oranda para vermektedir. Verilecek olan bu tutar çocuk sahibi olan kadınların hayatını bir nebze kolaylaştırmaktadır.

Bakıcı Parası Nereden Alınır?

Devlet tarafından cüzi miktarlarda verilmekte olan bakıcı parasından faydalanmak isteyen anneler, bakıcı başvuruları için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeleri gerekmektedir. Bebek bakıcısı çalıştırmak mecburiyetinde kalan anneler için ilk olarak bu başvuru talebinin yapılması ve ekonomik olarak desteğe ihtiyaç duyduğuna kanıt olarak beyanda bulunduğu bir dilekçe yazması gerekmektedir.

Bir işte çalışmayıp ev hanımlığı pozisyonunda bulunan, belirli bir sigortalılık durumu aktif olan anneler, bu hizmetin dışında kalmaktadır. Ancak bu istisnalar dışında kalan ve çalışan anneler, işe giriş tarihini gösteren belge ile beraber, sigortalılık tarihi hizmet dökümünden faydalanarak eksik olmadan doldurmalıdırlar.

Başvuru yapacak olan kişiler bu belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edemezse, vekâlet vermiş olduğu herhangi bir kişi de onun adına bu işlemi yapabilir.

Devletten bakıcı parası
Devletten bakıcı parası

Bakıcı Parası Almak İçin Gerekli Olan Koşullar

Çalışmak zorunda olan ve bebeğine bakacak bir kişiye ihtiyaç duyan bir annenin ilk olarak bilmesi gereken şey, bebek bakıcı paraları 0-2 yaş arasında bulunan çocuklara sahip olan bireyler için verilmektedir. Bunun yanı sıra bakıcı parası almak isteyen kişilerin bazı koşullara da sahiplik yapması gerekmektedir. Bunlar;

  • Annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması.
  • Bakıcı ve annenin aynı ilde ikametgâh etmesi.
  • Bebeğin 0-2 yaş aralığında yer alması.
  • Ebeveynin herhangi bir sigortaya bağlı olarak çalışıyor olması.
  • Bakıcı parası alacak annenin en fazla, minimum düzeydeki asgari ücret tutarının 2 katı kadar bir ücretle çalışıyor olması.
  • Başvuruda bulunan annenin ilk çocuğu ise başvuru geçerli sayılmaz.

Bakıcı parası almak isteyen ebeveynin iki yaşını doldurmuş ve bunun yanında daha küçük yaşta bir çocuğunun olması gerekmektedir

Gibi durumlar sağlandığı vakit, sizler de devletten bakıcı parası talep edebilirsiniz. Bu sayede hem sizler belirli başlı yüklerin bir kısmından kurtulmuş olacaksınız hem de kariyer planlarınıza devam etme şansı yakalayacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz